szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Picasso wylicytowany w Warszawie za 345 tys. złotych

28.04.2014

Polska: aukcje

Podczas aukcji w Warszawie rysunek Pabla Picassa został sprzedany za 345 000 zł. Oryginalne, odręczne rysunki Picassa są rzadkością na polskim rynku sztuki. 

Rysunek został wykonany na druku strony tytułowej książki ’LA GUERRE ET LA PAIX’ w 1961 r., przedstawia gołębia pokoju i sowę, obok których widnieje dedykacja artysty dla przyjaciela Dominique’a Sassi.

Warto przypomnieć historię tego obiektu. Pod koniec 1951 roku Picasso rozpoczął pracę nad słynnym monumentalnym dyptykiem malarskim „Wojna i Pokój” (1952). Realizowany w ramach serii panneau dekoracyjnych do siedziby izraelskiego parlamentu – Knesetu, obraz znalazł się ostatecznie w Kaplicy Pokoju na Zamku Vallauris. Przygotowując się do realizacji tematu, Picasso rozwijał swój język wypowiedzi wizualnej wykonując pomiędzy październikiem 1951, a wrześniem 1952 około 300 szkiców rysunkowych. W tym okresie towarzyszył mu, widując się z Picassem niemal codziennie, młody komunizujący poeta, eseista, dziennikarz i pisarz – Claude Roy. Owocem rozmów artysty i pisarza stała się książka „Picasso. La Guerre et la Paix” (I wyd. 1954), bogato ilustrowana pracami Picassa.

W 1961 roku Picasso wykonał na stronie tytułowej tej książki rysunek z dedykacją dla Dominique’a Sassi, przyjaciela i rzemieślnika, który w latach 40., 50. i 60. asystował artyście podczas wypalania jego prac w atelier ceramicznym Madoura w Vallauris.

źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.