szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kiczowata kolekcja sztuki Wiktora Janukowycza

29.04.2014

Kolekcje, Na deser

W Muzeum Narodowym w Kijowie zaprezentowano kolekcję dzieł sztuki należącą do byłego prezydenta Ukrainy – Wiktora Janukowycza. Krokodyle skóry, kolorowe ornamenty i portret monarchy ubranego w strój rajdowcy to tylko niektóre z eksponatów, uznanych zgodnie za synonim przepychu i artystycznego kiczu. 

Janukowycz w lutym br. został zmuszony przez demonstrantów do opuszczenia swojej posiadłości oddalonej o 15 km. od Kijowa. Szybka ucieczka wymagała pozostawienia większości zgromadzonych przez lata artefaktów. Budynek opływający w złoto i kosztowności wzbudził gniew wśród ukraińskiej społeczności, której jednostkowe, średnie wynagrodzenie wynosi 250 dolarów miesięcznie.

Muzeum Narodowe w Kijowie zorganizowało wystawę prezentującą kilkaset zgromadzonych przez oligarchę „eksponatów”. Na większości obiektów znajduje się wizerunek Janukowycza – w każdej z możliwych póz. Wśród kolekcji można znaleźć liczne zestawienia religijnych ikon, stylizowanych chińskich waz, oraz posągów z brązu. Posiadłość stanowiła swoisty „gabinet osobliwości”. Międzynarodowa prasa okrzyknęła byłego prezydenta nowym królem kiczu.

Ekspozycja ma na celu pokazanie obywatelom Ukrainy tego, co dotąd ukrywano za zamkniętymi drzwiami. Uświadamia stopień skorumpowania sceny politycznej i prowokuje do wyciągnięcia wniosków. Eksperci twierdzą, że Janukowycz nie jest odosobnionym przypadkiem.

Katarzyna Grzemska

fot.(góra): Kolekcja Janukowycza; Muzeum Narodowe w Kijowie

Portal Rynek i Sztuka 

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.