28 kwietnia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody krytyki artystycznej imienia Jerzego Stajudy. Wyróżnienie, którego laureatami, nieprzerwanie od 1992 do 2005 są polscy krytycy sztuki, zostało ustanowione przez Pawła Sosnowskiego. W roku 2012 po kilkuletniej przerwie nagrodę zaczęto przyznawać ponownie, pod patronatem Warszawskiej Galerii Zachęta.
Wydarzenie jest swoistym upamiętnieniem sylwetki Jerzego Stajudy – malarza, rysownika oraz krytyka i pedagoga. Jerzy Stajuda w początkowym okresie swej twórczości znajdował się pod dużym wpływem swego mistrza jak i przyjaciela Artura Nachta – Samborskiego, z czasem rozwijał swój własny styl, pełen imaginacyjnych kompozycji, struktur inspirowanych naturą. Jerzy Stajuda dzięki mnogości swych zainteresowań, inne pasje artysty to krytyka artystyczna i muzyka, stał się istotną postacią życia kulturalnego. W latach 1957-1968 publikował artykuły we „Współczesności”, „Przeglądzie Artystycznym”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Więzi”, „Ty i ja”. Jerzy Stajuda był znany ze swej odporności wobec nacisków i braku tolerancji dla manipulacji czy autocenzury. Krytyk pozostawił po sobie bogatą spuściznę rysunkową, laureaci nagrody jego imienia, otrzymują dzieło artysty, pochodzące z kolekcji rodzinnej.
W tym roku, 14 marca, jury na posiedzeniu w Zachęcie postanowiło przyznać nagrodę honorową prof. Marii Poprzęckiej za całokształt działalności jako historyczki i krytyczki sztuki, będącej autorytetem w tej dziedzinie. Autorka m.in. O złej sztuce (1998), Pochwała malarstwa (2000), Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008), Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie (2012), została doceniona za „warsztat pisarski laureatki oraz umiejętność przedstawiania trudnych tematów w przystępnej dla czytelników formie, a także wychodzenie poza piśmiennictwo branżowe i upowszechnianie sztuki na łamach czasopism popularnych”.
Źródło: zacheta.art.pl
Fotografia: Jerzy Stajuda, fot. Aleksandra Semenowicz, źródło Galeria Zachęta