szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nagroda krytyki artystycznej im. Jerzego Stajudy 2014

30.04.2014

Polska, Polska: wydarzenia

28 kwietnia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody krytyki artystycznej imienia Jerzego Stajudy. Wyróżnienie, którego laureatami, nieprzerwanie od 1992 do 2005 są polscy krytycy sztuki, zostało ustanowione przez Pawła Sosnowskiego. W roku 2012 po kilkuletniej przerwie nagrodę zaczęto przyznawać ponownie, pod patronatem Warszawskiej Galerii Zachęta.

Wydarzenie jest swoistym upamiętnieniem sylwetki Jerzego Stajudy – malarza, rysownika oraz krytyka i pedagoga. Jerzy Stajuda w początkowym okresie swej twórczości znajdował się pod dużym wpływem swego mistrza jak i przyjaciela Artura Nachta – Samborskiego, z czasem rozwijał swój własny styl, pełen imaginacyjnych kompozycji, struktur inspirowanych naturą. Jerzy Stajuda dzięki mnogości swych zainteresowań, inne pasje artysty to krytyka artystyczna i muzyka, stał się istotną postacią życia kulturalnego. W latach 1957-1968 publikował artykuły we „Współczesności”, „Przeglądzie Artystycznym”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Więzi”, „Ty i ja”. Jerzy Stajuda był znany ze swej odporności wobec nacisków i braku tolerancji dla manipulacji czy autocenzury. Krytyk pozostawił po sobie bogatą spuściznę rysunkową, laureaci nagrody jego imienia, otrzymują dzieło artysty, pochodzące z kolekcji rodzinnej.

W tym roku, 14 marca, jury na posiedzeniu w Zachęcie postanowiło przyznać nagrodę honorową prof. Marii Poprzęckiej za całokształt działalności jako historyczki i krytyczki sztuki, będącej autorytetem w tej dziedzinie. Autorka m.in. O złej sztuce (1998), Pochwała malarstwa (2000), Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008), Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie (2012), została doceniona za „warsztat pisarski laureatki oraz umiejętność przedstawiania trudnych tematów w przystępnej dla czytelników formie, a także wychodzenie poza piśmiennictwo branżowe i upowszechnianie sztuki na łamach czasopism popularnych”.

Źródło: zacheta.art.pl

Fotografia: Jerzy Stajuda, fot. Aleksandra Semenowicz, źródło Galeria Zachęta

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.