szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcje sztuki współczesnej w Nowym Jorku – czas milionowych inwestycji

09.05.2014

Aukcje, Świat, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Maj jest łaskawy dla handlu dziełami sztuki współczesnej. To w tym miesiącu dwa najpopularniejsze domy aukcyjne – Christie’s i Sotheby’s – w ciągu zaledwie dwóch dni generują ponad 500 milionów dolarów przychodu. W zeszłym roku była to rekordowa kwota 691,7 miliona dolarów z czego 435 milionów przypadło Christie’s, co także jest jak dotąd najlepszym wynikiem w historii tego domu. Tegoroczne nowojorskie aukcje odbędą się 13 i 14 maja. Czy Christie’s i Sotheby’s po raz kolejny zaskoczą nas sumą pieniędzy uzyskaną w licytacjach? W odpowiedzi na to pytanie powinno pomóc przyjrzenie się dziełom sztuki, które w tym miesiącu mogą wejść w posiadanie kolekcjonerów.

Nazwiska, którymi domy kuszą potencjalnych nabywców, to między innymi Andy Warhol, Francis Bacon, Jean-Michel Basquiat i Jackson Pollock.

"Blau", Gerard Richter źródło: gosee.de

„Blau”, Gerard Richter
źródło: gosee.de

Szacuje się, że każde z dzieł tych znanych artystów przyniesie po kilkadziesiąt milionów dolarów zysku. Przykładowo zestaw sześciu autoportretów Andy’ego Warhola może zostać sprzedany za około 25-30 milionów. Jedną z prac Basquiata wycenia się na 20-30 milionów. Inne dzieła, których wartość szacowana jest na naprawdę niebagatelne kwoty, to tryptyk Bacona „Three Studies for a Portrait of John Edwards” i „Number 5 (Elegant Lady)” Pollocka.

Eksperci wskazują także na kilku mniej znanych przeciętnej osobie artystów, którzy są cenieni wśród znawców sztuki, a których prace mogą przyczynić się do ustanowienia kolejnego rekordu. Jest to między innymi Gerhard Richter, którego popularność ciągle rośnie.  Richter do tej pory przyniósł Sotheby’s spory zysk. W tym roku dom wystawia na aukcję jego dzieło „Blau” i ma nadzieję na sprzedaż w wysokości 25-35 milionów.

Bardzo obiecująco zapowiada się także sprzedaż prac Christophera Woola. O ile wartość prac Richtera wzrosła o 257% w ciągu ostatnich 10 lat, co już jest imponującym wynikiem, o tyle wartość prac Woola wzrosła aż o… 821%. W tym roku Christie’s wystawia na licytację trzy prace Woola, w tym „If you”, którego wartość szacowana jest na 20-30 milionów.

Julie Mehretu to także artystka, której prace są warte coraz więcej. Po zeszłorocznym sukcesie dzieła „Retopistics: A Renegade Excavation” (4 mln dolarów), Christie’s oferuje „Believer’s Palace”, które powinno zostać sprzedane za „jedyne” 1,5-2 miliony.

"Relief éponge bleu", Yves Klein źródło: garrusart.blogspot.com

„Relief éponge bleu”, Yves Klein
źródło: garrusart.blogspot.com

Od 2012 roku o prawie 10 milionów wzrosła wartość dzieła „Relief éponge bleu”. Praca francuskiej artystki, Yves Klein, będzie licytowana w Christie’s a jej cena może osiągnąć 20 milionów dolarów.

Eksperci dość optymistycznie wyrażają się także o szacunkowej wartości dzieł takich artystów jak: Jeff Koons’, Anselm Kiefer, Joseph Cornell, Chu Teh-Chun, Cindy Sherman, Chris Ofili i Morton Wayne Thiebaud. Nabycie prac wymienionych osób wydaje się być dobrą inwestycją, zważając na tempo w jakim wzrasta wartość dzieł sztuki współczesnej. Nie dziwi zatem fakt, że według portalu ArtPrice aż 65% respondentów w badaniu Art Market Confidence Index przyznało, że rozważa zakup jakiegoś dzieła sztuki w najbliższej przyszłości.

źródło: artprice.com

oprac. Karolina Wrześniewska

zdjęcie główne: „Number 5 (Elegant Lady)”, Jason Pollock (źródło: collectortribute.com)

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Aukcje sztuki współczesnej w Nowym Jorku – czas milionowych inwestycji”

  1. Miroslaw

    Szukam kontaktu z aukcjami w Nowym Yorku .Dziękuje serdecznie z góry za odpowiedź.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.