szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Spektakularny rekord na aukcjach Christie’s

14.05.2014

Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Wtorkowe  aukcje sztuki powojennej i nowoczesnej w Christie’s przyniosły rekordowy dochód prawie 745 mln dolarów. Tym samym ustanowiony został nowy rekord na rynku sztuki  – żadna aukcja w historii nie zakończyła się lepszym wynikiem.

Christie’s do ostatniego momentu utrzymywało w tajemnicy szacowaną cenę niektórych dzieł, ujawniając jedynie, że sprzedaż powinna wynieść łącznie około 500 mln dolarów. Ostatecznie było to bagatela 245 mln dolarów więcej, co jest ogromnym sukcesem dla domu aukcyjnego. Tym samym Christie’s pobiło swój poprzedni rekord, czyli 691,5 mln dolarów, ustanowiony w październiku zeszłego roku. Na 72 wystawione dzieła – 4 nie znalazły nowych nabywców, 5 nie przekroczyło granicy miliona dolarów, 4  zostały zlicytowane za kwotę wyższą niż 50 mln, a 2 przekroczyły 80 mln dolarów.

Jean-Michel Basquiat, "Untitled", Christie's

Jean-Michel Basquiat, „Untitled”, Christie’s

„Poisson volant (Flying Fish)” to rzeźba autorstwa Alexandra Caldera. Charakterystyczny minimalizm i zabawa autora z ruchem okazały się być warte prawie 28 mln dolarów. Innym wiele wartym dziełem jest „Abstraktes Bild (712)” Gerarda Richtera. Richter, który zajmuje pierwszą lokatę według rankingu podsumowującego najlepiej sprzedające się dzieła ostatnich lat, przyniósł Christie’s ponad 29 mln dolarów. Do sukcesu dzieła zapewne przyczynił się fakt, że powstało ono w najlepszym dla malarza okresie. Warto również wspomnieć, że „Abstraktes Bild (712)” dwa lata temu zostało sprzedane za ponad 17 mln dolarów, co oznacza, że przez tak krótki okres czasu jego wartość wzrosła o 12 milionów. Równie imponujące dzieło – i niemalże tak samo drogie – to „If You” Christophera Woola, zlicytowane za 23,7 mln dolarów. Jedno z czterech wystawionych dzieł Basquiata, „Untitled” z 1981 r., zostało sprzedane za wyraźnie wyższą od pozostałych sumę 34,9 mln dolarów. To wczesne dzieło malarza od kilku lat sukcesywnie drożeje, potwierdzając zdanie ekspertów, którzy twierdzą, że twórczość Jeana-Michela Basquiata będzie warta coraz więcej.

Andy Warhol, "Race Riot", Christie's

Andy Warhol, „Race Riot”, Christie’s

Na liście najwyższych ofert nie mogło zabraknąć Andy’ego Warhola. Jego szokujące dzieło „Race Riot” cieszyło się dużym zainteresowaniem i ostatecznie zostało sprzedane za 62,8 mln dolarów. Jeszcze 1992 r., było warte sto razy mniej. Również inny obraz Warhola, „White Marylin”, zlicytowano za niebagatelną kwotę 41 mln dolarów. Do zdumiewającego wyniku przyczynił się także Mark Rothko i jego „Untitled” z 1952 roku, za którego trzeba było zapłacić ponad 66 mln dolarów. „Figure Turning” Francisa Bacona, przyniosło Christie’s 22,6 mln dolarów. To również Bacon jest autorem jednego z dwóch dzieł, których cena sięgnęła 80 mln dolarów – tryptyku „Three Studies for Portrait of John Edwards”. Wzrost ceny dzieła na przestrzeni lat jest nadzwyczajny – w 2001 roku dzieło było warte niecałe 5 mln dolarów. Najdroższe jednak okazało się dzieło „Black Fire I” Barnetta Newmana. Czarno-białe pasy Newmana trafiły w nowe ręce za ponad 84 mln dolarów. Anonimowy sprzedawca lata temu kupił „Black Fire I” od Mayor Gallery w Londynie za 150 tys. dolarów, aby teraz odsprzedać je z dużym zyskiem.

Gerard Richter, "Abstraktes Bild (712)", Christie's

Gerard Richter, „Abstraktes Bild (712)”, Christie’s

21,2 mln dolarów okazało się być warte „Untitled XXXI” Willema de Kooninga, a 33,765 miliona „Jim Beam – J.B. Turner Train” Jeffa Koonsa. Inne dzieła, o których warto wspomnieć to: „Untitled (Penny Arcade Portrait of Lauren Bacall)” oraz „Medici Slot Machine” Josepha Cornella (w sumie 12 mln), „Tête de femme à deux profils” Pabla Picassa (9 mln), „Number 5 (Elegant Lady)” Jasona Pollocka (11 mln), „Untitled” Joan Mitchell (12 mln).

Karolina Wrześniewska

Fot. (góra) „Black Fire I”, Barnett Newman, źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.