szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Noc Muzeów 2014

15.05.2014

Polska: wydarzenia

17 maja tuż po zachodzie słońca w blisko 3 300 instytucjach kultury w całej Europie rozpocznie się Noc Muzeów.  Tej wyjątkowej nocy każdy zwiedzający będzie mógł całkowicie bezpłatnie odwiedzić nieznane wcześniej miejsca, gromadzące zabytkowe i zupełnie współczesne zbiory sztuki, nauki, tradycji i techniki. 

Europejska Noc Muzeów od 10 lat jest wydarzeniem cyklicznym, zbliżonym terminem do 18 maja. W dniu tym obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów, który obecnie celebrowany jest poprzez organizację licznych koncertów, spektakli, pokazów, wernisaży i innych wydarzeń mających skrócić dystans między instytucjami kultury i ich odbiorcami.

Wydarzenie organizowane jest przez Radę Muzeów działającą przy UNESCO i obejmuje swym zasięgiem całą Europę – w wydarzeniu uczestniczy ponad 120 krajów z całej Europy. Pierwsza polska edycja wydarzenia miała miejsce w 2003 roku, kiedy to na zwiedzających otworzyły się Poznańskie muzea i galerie sztuki. Rok później inicjatywę wsparła Warszawa.

Zadaniem Europejskiej Nocy Muzeów jest kształtowanie postawy regularnego obcowania ze sztuką. Wydarzenie z każdym rokiem powiększa się o kolejne inicjatywy. W projekt zaangażowane są największe instytucje kultury. Program wydarzenia jest obszerny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno fani muzyki, sympatycy architektury, medycyny,  miłośnicy historii i wielbiciele sztuki. Profil wydarzeń dopasowywany jest do odbiorców w każdym wieku – rodziny mogą wziąć udział w licznych piknikach. Dla dzieci przygotowano również osobne programy zwiedzania muzeów, liczne warsztaty, gry i zajęcia.

Wiele muzeów w tym szczególnym dniu decyduje się na udostępnienie ukrytych zbiorów i archiwów, co ma zachęcić do zwiedzania również stałych gości. Warto dokładnie śledzić program wydarzeń ze względu na premierowe wernisaże oraz spotkania z twórcami. Wszystko naturalnie w wyjątkowej nocnej atmosferze.

Zdj. (góra) Muzeum Narodowe w Warszawie, Noc Muzeów 2012, fot. Bartosz Bajerski

Portal Rynek i Sztuka
LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.