17 maja tuż po zachodzie słońca w blisko 3 300 instytucjach kultury w całej Europie rozpocznie się Noc Muzeów. Tej wyjątkowej nocy każdy zwiedzający będzie mógł całkowicie bezpłatnie odwiedzić nieznane wcześniej miejsca, gromadzące zabytkowe i zupełnie współczesne zbiory sztuki, nauki, tradycji i techniki.
Europejska Noc Muzeów od 10 lat jest wydarzeniem cyklicznym, zbliżonym terminem do 18 maja. W dniu tym obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów, który obecnie celebrowany jest poprzez organizację licznych koncertów, spektakli, pokazów, wernisaży i innych wydarzeń mających skrócić dystans między instytucjami kultury i ich odbiorcami.
Wydarzenie organizowane jest przez Radę Muzeów działającą przy UNESCO i obejmuje swym zasięgiem całą Europę – w wydarzeniu uczestniczy ponad 120 krajów z całej Europy. Pierwsza polska edycja wydarzenia miała miejsce w 2003 roku, kiedy to na zwiedzających otworzyły się Poznańskie muzea i galerie sztuki. Rok później inicjatywę wsparła Warszawa.
Zadaniem Europejskiej Nocy Muzeów jest kształtowanie postawy regularnego obcowania ze sztuką. Wydarzenie z każdym rokiem powiększa się o kolejne inicjatywy. W projekt zaangażowane są największe instytucje kultury. Program wydarzenia jest obszerny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno fani muzyki, sympatycy architektury, medycyny, miłośnicy historii i wielbiciele sztuki. Profil wydarzeń dopasowywany jest do odbiorców w każdym wieku – rodziny mogą wziąć udział w licznych piknikach. Dla dzieci przygotowano również osobne programy zwiedzania muzeów, liczne warsztaty, gry i zajęcia.
Wiele muzeów w tym szczególnym dniu decyduje się na udostępnienie ukrytych zbiorów i archiwów, co ma zachęcić do zwiedzania również stałych gości. Warto dokładnie śledzić program wydarzeń ze względu na premierowe wernisaże oraz spotkania z twórcami. Wszystko naturalnie w wyjątkowej nocnej atmosferze.
Zdj. (góra) Muzeum Narodowe w Warszawie, Noc Muzeów 2012, fot. Bartosz Bajerski