szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja sztuki amerykańskiej w Sotheby’s

16.05.2014

Świat: aukcje

Już jutro w Sotheby’s York Avenue zostanie otwarta wystawa dzieł, które 21 maja poszukają nabywców w ramach aukcji sztuki amerykańskiej. 

"March and Sally Outdoors", Milton Avery, Sotheby's

„March and Sally Outdoors”, Milton Avery, Sotheby’s

Na aukcjach Sotheby’s będzie dostępnych aż 11 dzieł Normana Rockwella. Artysta, który swoją popularność zdobył głównie dzięki „Saturday Evening Post”, jest autorem takich prac jak: „Willie Gillis in Convoy”, „After the Prom”, „Full Treatment”, „The Ouija Board”, „If Your Eyesight Controls Your”,  “Great Decisions… (Two Old Gents Playing Cards)”. Szacowana wartość tych dzieł waha  się od 400 tys. aż do 12 mln dolarów.  Szczególną uwagę należy zwrócić na „After the Prom”, które jest jednym z najbardziej znanych dzieł artysty. Wysokość sprzedaży dzieła oszacowano na 8-12 mln dolarów. Ciekawą historię ma również „Willie Gillis in Convoy”, który został podarowany przez samego artystę Gardner High School w Massachusetts w 1951 r. Podobno ówczesny dyrektor szkoły chciał nabyć któryś z obrazów Rockwella, jednak ten stwierdził, że szkoła prawdopodobnie nie może sobie pozwolić na taki wydatek. Pokazał jednak dyrektorowi, F. Earlowi Williamsowi, swoje prace i zapytał co o nich sądzi. Interpretacja Williamsa zaskoczyła artystę swoją trafnością, co sprawiło, że podarował mu obraz, który potem zdobił gabinet dyrektora przez długie lata.

"Lake George Barn", Georgia O'Keeffe, Sotheby's

„Lake George Barn”, Georgia O’Keeffe, Sotheby’s

„March and Sally Outdoors” to z kolei dzieło Miltona Avery’ego, na którym uwiecznił dwie najważniejsze postacie w swoim życiu i muzy zarazem – żonę i córkę. Charakterystyczne dla Avery’ego płynne przejście między realizmem a abstrakcją zostało wycenione na 2-3 mln dolarów. Należy również wspomnieć, że obraz nigdy wcześniej nie był pokazywany szerokiej publiczności. Na aukcji dostępny będzie także krajobraz „Dancing Trees”, którego wartość szacowana jest na 1-1,5 mln dolarów.

Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne został zobrazowany przez Georgię O’Keeffe w dziele „Lake George Barn”. Artystka spędziła nad Lake George wiele letnich miesięcy, co zaowocowało cyklem 14 prac z krajobrazami tamtych okolic. Uważa się, że sztuka O’Keeffe prezentuje prawdziwe amerykańskie wartości. „Lake George Barn” nie było wystawiane od 1989 roku. Szacowana sprzedaż to 2,5-3,5 mln dolarów.

Inne dzieła, które będzie można obejrzeć w Sotheby’s, to „Yosemite Valley” (1-1,5 mln$) Alberta Bierstadta, „South American Landscape” (300-500 tys$) Frederika Edwina Churcha, „Winter, New York” (650-850 tys$) Childe’a Hassama oraz dwa dzieła Stuarta Davisa: „Hot Still-Scape” (600-800 tys$) i „David’s Bleecker Street” (600-800 tys$).

"South American Landscape", Frederic Edwin Church, Sotheby's

„South American Landscape”, Frederic Edwin Church, Sotheby’s

Karolina Wrześniewska

Fot. (góra) „After the Prom”, Norman Rockwell, Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.