szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wartość prerafaelitów wzrasta – nowy rekord Rossettiego?

20.05.2014

Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Szacuje się, że przyszłotygodniowa licytacja dzieła „Pandora”  Dantego Gabriela Rossetiego może przynieść nawet 7 mln funtów zysku. Obraz może stać się tym samym najdroższym dziełem tego artysty.

„Pandora” ma być jednym z najważniejszych dzieł na aukcjach sztuki brytyjskiej i irlandzkiej w Sotheby’s, które odbędą się już 22 maja. Zdaniem ekspertów z Sotheby’s jest to najważniejszy obraz Rossettiego, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję. Co więcej, jest to rzadki okaz malarstwa prerafaelitów trafiającego na rynek sztuki – większość dzieł przynależących do tego nurtu zasila zbiory muzeów i jest poza zasięgiem prywatnych kolekcjonerów. Mimo popularności, dzieło zakupione zostało w 1966 roku za kwotę nie przekraczającą 20 tys. funtów.  Dotychczasowy rekord Rossettiego został ustanowiony w grudniu 2013 roku i było to 4,5 mln funtów.

Obraz przedstawia sylwetkę Jane Morris, żony innego artysty – Williama Morrisa. Jej blada skóra i gęste loki sprawiły, że prerafaelici okrzyknęli ją ucieleśnieniem piękna. Artysta i jego muza poznali się w 1857 roku i od razu pojawiło się między nimi uczucie. Formalny związek nie był jednak możliwy – Rosetti był zaręczony z Elizabeth Siddall, a Jane ostatecznie poślubiła jego przyjaciela – Williama Morrisa. Zdaniem niektórych, Rossetti i Jane utrzymywali jednak romantyczną znajomość.

Zainteresowanie sztuką prerafaelitów wzrosło dzięki wystawie po wystawie w Tate Britain. Miała ona zapoznać odbiorców ze sztuką tego ruchu, ukazując jako grupę ze ściśle określonymi założeniami, a nie kolejnych pretensjonalnych malarzy szukających rozgłosu.

 L. S. Lowry "Station Approach, Manchester", źródło: Christie's

L. S. Lowry „Station Approach, Manchester”, źródło: Christie’s

Historia „Pandory” łączy się z inną fascynującą osobowością – L. S. Lowrym. Był on wielkim entuzjastą sztuki Rossettiego, polującym na jego dzieła i twierdzącym, że nie ma drugiego takiego artysty jak ten prerafaelita. Lowry był prezesem najważniejszego stowarzyszenia skupiającego się wokół malarza, które powstało przy Stone Gallery. Do grupy wstąpić mogły jedynie osoby posiadające któreś z dzieł Rossettiego. W obliczu tak rygorystycznego systemu, skład stowarzyszenia nigdy przekroczył 12 osób.

Lowry desperacko pragnął dołączyć „Pandorę” do swojej kolekcji, jednak udało mu się kupić jedynie wersję „Pandory” w kredzie. Po jego śmierci dzieło zostało sprzedane za kwotę 2,6 mln funtów.

Na tej samej aukcji pojawi się także jeden z najważniejszych obrazów Lowry’ego: „Station Approach, Manchester”.

Karolina Wrześniewska

fot. (góra) Dante Gabriel Rossetti  „Pandora” (1879)

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.