szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odszedł Tadeusz Dominik

21.05.2014

Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wszechstronny polski artysta – malarz, grafik, rzeźbiarz – odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Tadeusz Dominik, zmarł 20 maja.

Nic nie opisuje dzieł Tadeusza Dominika lepiej niż słowa poety, Zbigniewa Herberta, „świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa”. To artysta, który nie bał się eksperymentów – od rzeczy typowych jak obrazy olejne, akwarele czy rysunki, przez tkaniny artystyczne, aż po grafikę komputerową. Czerpał inspiracje z otaczającej go przyrody, a jego dzieła, łączące abstrakcję z obrazami znanymi odbiorcom z codziennego życia, zapewne zostaną zapamiętane na długo.

Wspomniana już abstrakcja, ale także syntetyczność, ekspresja i spontaniczność – to główne cechy twórczości Dominika. Sam artysta tak wypowiedział się o swojej twórczości w wywiadzie dla culture.pl: Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania.”

Tadeusz Dominik pochodził z ubogiej rodziny, a mimo to udało mu się związać swoje życie ze sztuką. Zaraz po wojnie zaczął studia – malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Cybisa, który bardzo dobrze zapamiętał malarski talent Dominika. Zdobył tytuł profesora zwyczajnego i stanowisko dziekana Wydziału Malarstwa ASP. Tadeusz Dominik osiągnął popularność nie tylko w Polsce, ale także za granicą – jego prace można podziwiać w Nowym Jorku, Amsterdamie, Caracas czy Wiedniu. Jego „Macierzyństwo”, czyli najbardziej znany cykl drzeworytów, było wystawiane w Wenecji na XXVIII Biennale Sztuki. Zdobył również prestiżową nagrodę Festival International d’Art. Contemporain, a także był stypendystą Rządu Francuskiego i Ford Foundation.

Tadeusz Dominik zakończył swój, jak sam o nim mówił, „malowany los w wieku 86 lat.

[vsw id=”R9rfxFaPf2c” source=”youtube” width=”650″ height=”450″ autoplay=”no”]

oprac. Karolina Wrześniewska

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.