szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wyrok za rozprowadzanie fałszywych dzieł

21.05.2014

Świat: wydarzenia

Zapadł wyrok w sprawie fałszowania dzieł sztuki Damiena Hirsta. Kevin Sutherland, za sprzedaż podrabianych obrazów, został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Laureat Turner Prize z 1995 roku jest jednocześnie jednym z najczęściej podrabianych obecnie artystów współczesnych. Brak rekomendacji ze strony specjalistów z domu aukcyjnego Sotheby’s przed sprzedażą nie powstrzymały jednak Kevina Sutherlanda – 46-letniego pastora grupy wyznaniowej z Miami, który w 2013 roku próbował sprzedać 5 rzekomych oryginałów podstawionemu oficerowi policji. Cena jaką zaproponował to 185 tys. dolarów.

Sutherlandowi za ten czyn groziło nawet 6 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie został skazany na 6 miesięcy więzienia. Oskarżony chce odwołać się od wyroku, twierdząc, że jest nowicjuszem w świecie sztuki i nie zdawał sobie sprawy z faktu, że nie jest posiadaczem oryginałów. Utrzymuje, że o autentyczności zapewniał go poprzedni właściciel dzieł-  Vincent Lopreto (również skazany przez sąd za kradzież tożsamości i inne przestępstwa).

Kevin Sutherland prowadzi mały kościół – Mosaic Miami Church – na Florydzie. Na stosunkowo łagodny wymiar kary wpłynęły listy do sędziego, w których podkreślone zostało zaangażowanie Sutherlanda w rozwój lokalnej społeczności.

oprac. Karolina Wrześniewska

fot. (góra) Damien Hirst „Spin Painting”, źródło: The New York County District Attorney’s Office

Portal Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.