szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Michael Schmidt fotografem roku Prix Pictet 2014

23.05.2014

Świat: wydarzenia

Prix Pictet to międzynarodowa nagroda w dziedzinie fotografii zorientowanej wokół społecznych i środowiskowych problemów współczesnego świata. Zwycięzcą piątej edycji konkursu okazał się cykl „Lebensmittel” Michaela Schmidta.

Tematem tegorocznej edycji była konsumpcja. Jury wyłoniło prace 11 finalistów, które zaprezentowane zostały w największym muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie – Muzeum Wiktorii i Alberta.  Nagroda główna w wysokości 70 tys. funtów ostatecznie trafiła do Michaela Schmidta. Nagrodę 21 maja wręczył Kofi Annan.

„Lebensmittel”, bo tak się nazywa cykl prac Schmidta, jest chwalony głównie za brak jawnej niechęci wobec polityki. Krytycy uważają także, że nie został on stworzony wyłącznie pod publiczkę. Jego fotografie podchodzą do tematu nienachalnie, ale klarownie.

Susan Sontag powiedziała: „Fotografia nie jest opinią. A może jednak..?”. Fotografia daje artyście wybór tak jak każda inna dziedzina sztuki – temat, kadr, punkt widzenia. Jednak zawiera ona w sobie pierwiastek obiektywności, niezależnie od zabiegów artysty. Dlatego fotografie mają tak dużą wartość dokumentalną.

oprac. Karolina Wrześniewska

foto (góra): Michael Schmidt „Lebensmittel”, źródło: Prix Pictet

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.