szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Paul Freud walczy o majątek ojca

27.05.2014

Świat: wydarzenia

Zapomniany syn Luciana Freuda pragnie odzyskać swoją część wielomilionowego spadku po ojcu. Właśnie rozpoczął się proces sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada przyrodnia siostra pokrzywdzonego – Rose Pearce.

Lucien Freud "Girl with a white dog" (1951 - 1952) ©Tate

Lucien Freud „Girl with a white dog” (1951 – 1952) ©Tate

Lucian Freud – jeden z najznamienitszych artystów swoich czasów. Zostawił po sobie sumę opiewającą na niemalże 100 mln funtów. Zdecydował, że 2,5 mln oraz posiadłość w Londynie należą się jego asystentowi, Davidowi Dawsonowi. Pozostałą częścią, czyli 42 mln funtów (po odliczeniu podatków), zarządzają Diane Rawstron (adwokat) oraz jedna z córek malarza, Rose Pearce. Żadne z trzynaściorga pozostałych dzieci nie dostało niczego w spadku. Podejrzewa się, że ich należności zawierają się w wymienionym funduszu powierniczym, jednak ani Pearce, ani Rawstron nie chcą ujawnić, jakie instrukcje pozostawił Freud.

Teraz młody Freud, który sam jest artystą, twierdzi, że jego ojciec nie pozostawił żadnych instrukcji, a sam fundusz nie został wspomniany w testamencie. Zgodnie z prawem powinien być on teraz rozdysponowany między krewnych. Fala zarzutów pod adresem Pearce i Rawston, dot. nieprawidłowego dysponowania spadkiem, skłoniła kobiety do założenia bliźniaczej sprawy – żądają one od sądu uprawnień do zarządzania funduszem.

Rodzinne kłótnie są wynikiem bujnego życia uczuciowego Freuda. Miał dwie żony, wiele kochanek i kilkanaścioro dzieci, z czego w wychowaniu większości z nich nie uczestniczył. Paul Freud i jego trójka rodzeństwa są owocem związku artysty z Katherine McAdam, która porzuciła go, ponieważ nie potrafił dochować wierności. Żadne z jej dzieci nie utrzymywało kontaktu z ojcem.

Karolina Wrześniewska

Fot. (góra): Lucian Freud, „Reflection (Self Portrait)”, źródło: The Lucian Freud Archive

Portal Rynek i Sztuka

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.