szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Gdzie sprzedawać i kupować sztukę online?

28.05.2014

Dla początkujących, Kolekcjonowanie, Kolekcjonowanie od podstaw

Sklep rynekisztuka

Dawno minęły czasy, kiedy sprzedać lub kupić dzieło sztuki można było tylko w przestrzeni galerii bądź domu aukcyjnego. Dzisiaj artyści i dealerzy coraz częściej zaczynają korzystać z opcji internetowych aukcji, które pozwalają sprzedawać dzieła sztuki kolekcjonerom na całym świecie. Proponujemy Waszej uwadze opis zasad działania pięciu najbardziej popularnych obecnie portali aukcyjnych.

 

artprice1. Artprice.com

Francuski portal Artprice.com jest jednym z liderów na internetowym rynku sztuki, gdyż skupia wokół siebie ponad 500 tys. artystów i 4,500 domów aukcyjnych. Rejestracja i zamieszczanie prac na elektronicznej aukcji Artprice jest proste i darmowe. Jednak jeśli nasze dzieło zostanie wylicytowane, Artprice pobiera od 5 do 9 % kwoty pieniężnej od każdej sprzedaży. Aukcja jest łatwa w administrowaniu: sami ustawiamy szczegóły oferty na aukcji, takie jak cena wywoławcza, daty aukcji, transport, warunki dostawy itp. Specjaliści portalu gorąco polecają zamieszczać nie tylko jedno ogólne zdjęcie, ale też zdjęcie tyłu obrazu, sygnatury i innych ważnych szczegółów. Można również dołączyć zdjęcie certyfikatu do danego dzieła lub inne dokumenty proweniencji.

Aby w pełni skorzystać z oferty aukcyjnej, Artprice proponuje za 199$ rocznie skorzystać z tzw. „Artprice Store” – interaktywnej internetowej galerii, która ułatwia zarządzanie aukcjami.

Pozwala to wystawiać przez 1 rok nieograniczoną ilość lotów, modyfikować swoje ogłoszenia, odwołać je lub je zawiesić, gdy zajdzie taka potrzeba. Zaawansowani użytkownicy mogą też za dodatkowe 193 dolary rocznie otrzymać dostęp do baz danych cen. Niewątpliwie pomaga to określić wartość rynkową działa, porównując prace z innymi podobnymi przedmiotami, które zostały wystawione na portalu. Kolekcjonerzy zaś mogą skusić się na nabycie usługi Artpricing, dzięki której specjaliści Artprice w przeciągu 72h ocenią szacowany zakres cen na dane dzieło w dniu zamówienia.

 

liveauctioneers2. Liveauctioneers.com

Słynny portal LiveAuctioneers.com zapewnia bezprecedensowy poziom dostępu do setek aukcji na całym świecie. Ta aukcja prowadzona jest na bieżąco jednocześnie w aż 47 krajach – błyskawicznie przetłumaczona zostaje na inne język i inną walutę. Wszystkie licytacje odbywają się poprzez sieć strzeżoną ( SBN ) , która przechowuje oferty, aż przedmiot zostanie otwarty w dniu sprzedaży.

Rejestracja jest płatna i dostępna w dwóch wersjach, które opisuje poniższa tabela:

Aukcjoner Online aukcjoner
Cena
(opłata za aukcje + % od sprzedaży) $ 650$ + 3% $ 99 + 5%
Organizacja aukcji
Min. ilość przedmiotów na aukcji 50 10
Maks. Ilość przedmiotów na aukcji 1,250 1,250
Licytacja Na żywo, potrzebny jest aukcjoner Przebiega automatycznie
Dostępne narzędzia
Uniwersalny program do licytacji tak tak
Profil do licytacji z usługą analizy tak tak
Statystyki aukcji i analityka sprzedaży tak tak
Wideo na żywo z aukcjonerem prowadzącym licytację tak nie
Opłaty dodatkowe ściągane z licytujących tak nie
Zdjęcia tak tak
Nabywca używa PayPal tak tak

 

Jak widzimy, wersja pt „Aukcjoner” faktycznie pozwala przeprowadzić zwykłą aukcję, tylko że w trybie online. LiveAuctioneers nie jest najlepszą opcją dla artystów, ale idealnie się sprawdza dla dealerów, galerzystów lub domów aukcyjnych, które chcą sprzedawać sztukę online.

 

Ebay Art3. Ebay Art

Założony w 1995 roku portal eBay jest obecnie największym serwisem aukcji internetowych na świecie. Parę lat temu eBay stworzył specjalną sekcję pt. „Sztuka”. Codziennie na eBay pojawia się kilka milionów przedmiotów na sprzedaż, więc dla skutecznego korzystania z tego serwisu niezbędne są szczegółowy opis dzieła oraz dołączenie pracy do ściśle wyznaczonej kategorii i podkategorii. Opis powinien być zrozumiały, kompletny i dobrze przedstawiać to, co sprzedajesz. Na eBay dzieło sztuki można wystawić na aukcję, która trwa 1, 3, 5, 7 lub 10 dni. Początkowo serwis nie pobierał opłat ani prowizji za świadczone usługi. Dzięki temu szybko stał się drugim portalem aukcyjnym w Polsce. Po wprowadzeniu opłat w 2008 roku popularność eBay nieco spadła, chociaż nadal pozostaje on wśród najczęściej odwiedzanych serwisów aukcyjnych. Obecnie prowizja za sprzedany przedmiot na eBay wynosi 2,5 %. Zaletą portalu jest jego wypracowany przez lata bardzo skuteczny i prosty system zarządzania. Oprócz tradycyjnych opcji sprawdzania przebiegu sprzedaży, strona pozwala stale obserwować interesujące nas przedmioty oraz ulubionych sprzedawców.

 

artnet4. Artnet.com

Założony w 1989 roku portal Artnet jako jeden z pierwszych zaczął przeprowadzać aukcje internetowe poświęcone sztuce. Obecnie Artnet angażuje się we wszystkie aspekty rynku sztuki, w tym kładzie duży nacisk na   analitykę sprzedaży dzieł sztuki. Aby stać się zatwierdzonym sprzedawcą, należy zarejestrować swoje konto na portalu i złożyć wniosek, który będzie sprawdzony i zaakceptowany przez zespół specjalistów Artnet’u. Pracownicy Artnet również zapewniają szerokie doradztwooraz oferują wsparcie marketingowe, aby pomóc skutecznie sprzedać dzieło. Ogólnie system działania Artnet jest dość podobny do wyżej wymienianego portalu Artprice, aczkolwiek jest droższy i pobierane prowizje są dość wysokie. Przykładowo za dzieło sprzedane poniżej 2tys.dolarów Artnet bierze aż 15 %.

 

saatchiart5. Saatchiart.com

Świetną opcją dla indywidualnej sprzedaży dzieł w internecie może być Saatchiart.com, uruchomiony w 2006 roku przez Saatchi Gallery w Londynie. Jest to globalna platforma dla współczesnych artystów, którzy chcą wystawiać, sprzedawać i promować swoją sztukę w sieci. Obecnie na Saatchiart.com zarejestrowani są artyści z ponad 100 krajów. Bardzo duży nacisk portal kładzie na stwierdzanie autentyczności zarówno dzieła, jak i sprzedawcy, więc obowiązkowym elementem podczas rejestracji jest dołączenie skanu dokumentu, stwierdzającego tożsamość. Gorąco doradzają również, aby używać swojego prawdziwego imienia i dodać odpowiednie słowa kluczowe do zdjęć, aby zmaksymalizować możliwości wyszukiwania artysty.

Na Saatchiart nie ma żadnych opłat członkowskich, ale portal pobiera prowizję 30% od końcowej ceny sprzedaży oryginalnego dzieła sztuki.

 

Oprócz przedstawionych wyżej, istnieje też ogromna liczba innych aukcji internetowych w których można brać udział. Jednakże tym, którzy dopiero zapoznają się z opcją internetowej sprzedaży dzieł, doradzamy zachować ostrożność. Na początek warto spróbować sprzedać bądź kupić jedno-dwa nisko wycenione dzieła, aby przyzwyczaić się do procedury przetargowej. Należy również upewnić się, że zasady działania i sposób uregulowania płatności wybranej aukcji online jest przez nas dokładnie przeczytany i zrozumiany.

 

Ganna Melnyk

Portal Rynek i Sztuka

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Gdzie sprzedawać i kupować sztukę online?”

  1. kokta

    Ale też normalne serwisy. Masz na Allegro wystawione? To zintegruj konto z Ogisem. Wpadnie ci kolejny popularny serwis, na którym ogłoszenia wystawisz za darmo. Tak więc zdecydowanie polecam ten temat – można sobie mocno ułatwić wystawienie ogłoszeń. Korzystacie? Mam od nich też zapytania.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.