szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Od 400 do 500 000 funtów – dzieło Van Dycka

04.06.2014

Świat: aukcje

Dzieło kupione za zaledwie 400 funtów okazało się być oryginalnym obrazem Van Dycka. Tegoroczna sprzedaż aukcyjna tego obrazu może przynieść nawet 500 tys. funtów zysku.

Obraz został kupiony 12 lat temu przez ojca Jamiego MacLeoda w sklepie z antykami w Cheshire. Dzieło i jego nabywca wystąpili w słynnym brytyjskim show, Antiques Roadshow, w którym znawcy wyceniają sztukę będącą w posiadaniu przeciętnych Anglików. To właśnie Fiona Bruce, obecna gospodyni programu, jako pierwsza zasugerowała, że nabyty przez MacLeoda obraz jest pracą Van Dycka. Po konsultacji z doktorem Christopherem Brownem, jednym z najbardziej cenionych ekspertów w zakresie twórczości Van Dycka, okazało się, że Bruce miała rację.

Uważa się, że obraz jest szkicem do dzieła zwanego „The Magistrates of Brussels”, które wisiało w miejskim ratuszu zanim zostało zniszczone w wyniku ataku Francuzów w 1695 roku. Zwraca się również uwagę na fakt, że można dzięki niemu poznać metody pracy Van Dycka.

Aktualnie obraz można obejrzeć w Christie’s w Nowym Jorku. W przyszłości będzie częścią londyńskich aukcji.

Karolina Wrześniewska

Fot. (góra): Van Dyck, „Magistrate of Brussels”

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.