szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcja Sotheby’s w Pekinie

06.06.2014

Aukcje, Świat, Świat: aukcje

1 czerwca w Sotheby’s pod młotek poszły dzieła chińskiej sztuki współczesnej. Aukcja zakończyła się wynikiem 18,4 mln dolarów. 

Najdroższym dziełem okazało się abstrakcyjne „Sous Bois Dans la Nuit” Zao Wou-ki, artysty chińsko-francuskiego pochodzenia. Obraz został sprzedany za ok. 5,75 mln dolarów. Szacowano, że jego cena wyniesie niecałe 4 mln dolarów.

Aukcja z 1 czerwca była drugą aukcją Sotheby’s w Chinach. Na pierwszej, grudniowej, sprzedano dzieła na łączną kwotę 37 mln dolarów. Jeśli chodzi o ilość potencjalnych klientów, Chiny są dobrym miejscem na ich pozyskanie, ponieważ wciąż wzrasta tam zapotrzebowanie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie jako na alternatywne źródła inwestycji.

Najbardziej dochodowe sektory chińskiego rynku sztuki i antyków są jednak niedostępne dla zagranicznych domów aukcyjnych ze względu na przepisy dot. ochrony zabytków kultury. W 2012 roku Sotheby’s uzyskało pozwolenie na założenie wspólnego przedsięwzięcia z państwową firmą Beijing Gehua Cultural Development Group. Sotheby’s ma 80% udziałów w  powstałej Sotheby’s  Beijing (Auction) Company Ltd.

Christie’s również przeprowadza aukcje w Chinach, a nawet jest tam pierwszym zagranicznym domem aukcyjnym, który działa bez pomocy lokalnego partnera. Przykładowo, ich aukcja z 26 kwietnia zakończyła sprzedażą dzieł o łącznej wartości 20 mln dolarów.

Karolina Wrześniewska

Fot. (góra): Zao Wou-ki, „Sous Bois Dans la Nuit”, Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.