szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Potwierdzono autentyczność wczesnego płótna Vermeera

10.06.2014

Aukcje, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

W lipcu dom aukcyjny Christie’s po raz pierwszy wystawi na aukcji dzieł dawnych mistrzów wczesny obraz Vermeera z kolekcji Barbary Johnson.

Cena wywoławcza w granicach 6-8 milionów funtów wydaje się absurdalnie niska jak na dzieło mistrza, z którego dorobku przetrwało jedynie 36 obrazów.

Obraz „Święta Prakseda” jest najwcześniej datowanym dziełem Vermeera z Delft. Autorstwo dzieła było przedmiotem sporów, ze względu na jego wygląd, mało typowy dla płócien Vermeera.

Rezultaty najnowszych badań przeprowadzonych przez Rijksmuseum wraz z Uniwersytetem Amsterdamskim potwierdzają jednak autorstwo Vermeera. Biel ołowiowa jest pigmentem charakterystycznym dla współczesnego mu malarstwa holenderskiego, w przeciwieństwie do włoskiego. Badania wykazały również identyczność farby z użytą przez Vermeera w obrazie „Toaleta Diany”.

Katarzyna Czekalska

fot. (góra) Jan Vermeer „Święta Prakseda” (1655)

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

 

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.