szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Barokowe dzieło „Ekstaza Marii Magdaleny” odnalezione na południu Francji

11.06.2014

Aukcje, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Po 80 latach „Ekstaza Marii Magdaleny” została odnaleziona w kolekcji na południu Francji i 26 czerwca zostanie wystawiona na aukcji w Sotheby’s w Paryżu. Obraz był dotąd znany jedynie z czarnobiałych fotografii. Jego wartość jest szacowana na 200-300 tysięcy euro.

Artemisia Gentileschi była włoską malarką barokową, jedną z pierwszych kobiet, którym udało się odnieść sukces artystyczny i utrzymywać się ze sztuki. Urodziła się w 1593 roku jako pierwsze dziecko malarza fresków Orazia Gentileschiego. Od wczesnej młodości wykazywała ogromny talent plastyczny, który na szczęście nie został zignorowany przez jej ojca. Jako pierwsza kobieta została przyjęta do Accademia del Disegno we Florencji. Jej najbardziej znane dzieło, stworzone przez zaledwie 19-letnią artystkę, to „Judyta zabijająca Holofernesa”. Historia obrazu jest dramatyczna. W wieku 17 lat Artemisia została zgwałcona przez Agostino Tassiego, u którego pobierała lekcje malarstwa. Gwałciciel zaproponował jej małżeństwo, jednak Artemisia zdecydowała się oskarżyć go przed sądem. Mimo że to nie ona była winowajczynią, została poddana torturom, które miały rzekomo uwiarygodnić jej zeznania. Pojawiły się nowe zarzuty: okazało się, że Tassi był już żonaty i planował zabić swoją żone, a przed Artemisią wykorzystał kilka innych kobiet, w tym swoje własne szwagierki. Ostatecznie oprawca został skazany na 1 rok więzienia. Te ciężkie przeżycia wywarły silny wpływ na kształt obrazu: Judyta z obrazu ma twarz Artemissi, Holofernes otrzymał rysy Tassiego. Ten sam motyw pojawia się również w obrazie „Zuzanna i starcy”, gdzie fizjonomia Tassiego stała się wzorem twarzy jednego ze starców .

Katarzyna Czekalska

fot. (góra) Artemisia Gentileschi „Ekstaza Marii Magdaleny” (1612-1613), Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.