szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Fotorelacja z wernisażu wystawy „Emotions by Tomaszewski” w Genewie

11.06.2014

Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

Do 23 czerwca potrwa w Genewie w Pałacu Narodów ONZ wystawa „Emotions by Tomaszewski”, na którą składają się słynne ćmielowskie figurki z Ćmielowa, rzeźby oraz obrazy wybitnego polskiego artysty, na stałe mieszkającego w Nowym Jorku, Lubomira Tomaszewskiego.patronat rynekisztuka.plW środę otworzyli ją w Genewie Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze NZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie Remigiusz A. Henczel, szef amerykańskiego przedstawicielstwa przy ONZ Peter Mulrean oraz kurator wystawy Katarzyna Rij. Na wernisaż przyleciał z USA sam artysta.

– To wielki zaszczyt widzieć otwierać wystawę tak wybitnego polskiego twórcy, który stale i na każdym kroku podkreśla swoje przywiązanie do Polski, a którego dzieła wzbudzają w widzach takie emocje – mówił Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze NZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie Remigiusz A. Henczel, zaś kurator wystawy Katarzyna Rij, wiceprezes Fundacji Ćmielów Miasto Porcelany, dziękowała profesorowi Tomaszewskiemu za to, że wnosi do polskiej sztuki współczesnej ważne prawdy i przesłania.

Wystawa zorganizowana w prestiżowej Galerii Mezzazine Pałacu Narodów ONZ, której rok temu można było oglądać prace Andy’ego Warhola jest jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Genewie. W środę podczas wernisażu gościło na niej wielu gości z polskiego oraz amerykańskiego przedstawicielstwa przy ONZ. Na wernisaż przyjechała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel oraz prezes Urzędu Patentowego RP, Alicja Adamczak. Byli też kolekcjonerzy sztuki z całego świata i mieszkańcy Genewy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel podkreślała w rozmowach z mediami, że Lubomir Tomaszewski, jeden z czołowych artystów i projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w latach 60 – tych XX wieku, potrafił umiejętnie komercjalizować swoje projekty ceramiki tak, aby nie pozostawały pojedynczymi eksponatami w galeriach, lecz by stawały się produkowanymi przez przemysł i pożądanymi przez klientów towarami, znakomicie łączącymi kunszt artystyczny z użytkową formą.
– Dla mnie to dopiero początek przygody z tym wielkim artystą. Cieszę, że dzięki wystawie w Genewie tak wiele ważnych osobistości zetknie się z twórczością tego wybitnego Polaka. Rzeźby i obrazy Tomaszewskiego odkrywa coraz więcej kolekcjonerów z całego świata, zaś jego porcelana figuralna uchodzi już ikonę designu XX wieku – mówiła tuż po otwarciu kurator wystawy Katarzyna Rij.

Lubomir Tomaszewski był i jest jednym z najważniejszych projektantów porcelany figuralnej, ale też serwisów kawowych dla słynnej ćmielowskiej fabryki porcelany w województwie świętokrzyskim. W latach 60 – tych XX wieku wyjechał z Polski do USA, gdzie oprócz ceramiki zaczął rzeźbić oraz tworzyć obrazy malowane dymem, ogniem i palnikiem. Jest twórcą międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonalistów, którzy głoszą odwrót od sztuki abstrakcyjnej na rzecz realistycznej, która ma do przekazania ważne prawdy i emocje. W pracach malarskich Tomaszewskiego widać, jak wielkie piętno odcisnęła w jego umyśle II wojna światowa i Powstanie Warszawskie, w którym brał udział. Artysta nie stroni jednak od tematyki współczesnej. Podkreśla związki swojej sztuki z naturą, z jej wytworami, takimi jak kamienie czy drewno. W jego rzeźbach oraz obrazach można oprócz tematów związanych z wojną i emocjami znaleźć elementy pop – kultury jak choćby portret Tiny Turner. Lubomir Tomaszewski do dziś tworzy kolejne projekt dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów, zaś jego obrazy i rzeźby można znaleźć domach największych kolekcjonerów na świecie oraz w rezydencjach najzamożniejszych Amerykanów, jak choćby byłego prezydent USA Jimmy’ego Cartera, czy rodziny Rockefellerów. Przez wiele lat Tomaszewski był wykładowcą designu w USA i wykształcił całe pokolenie amerykańskich projektantów. Po zakończeniu wystawy w Genewie, prace artysty zostaną zaprezentowane w Bernie.

Katarzyna Czekalska

fot. (góra) Porcelanowe rzeźby kameralne

Źródło: materiały organizatorów

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.