szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nieznane dzieło Gauguina na aukcji w Londynie

11.06.2014

Aukcje, Świat: aukcje

Nieznane wcześniej dzieło Paula Gauguina „Bouquet de Roses”zostanie wystawione na sprzedaż podczas aukcji sztuki impresjonistycznej i współczesnej, która odbędzie się 23 czerwca w domu aukcyjnym Bonhams w Londynie. Przewidywana cena wywoławcza to 800.000 – 1.200.000 funtów.

Paul Gauguin był artystą którego sztuka miała ogromny wpływ na takich gigantów malarstwa jak Picasso i Matisse. Choć obecnie jest jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy europejskich, to zanim rozpoczął karierę artystyczną, imał się różnych zajęć: pracował we francuskiej marynarce handlowej, był sprzedawcą i pośrednikiem handlowym. Malarstwem zainteresował się już w wieku 19 lat, jednak jego sztuka zyskała prawdziwą popularność dopiero po jego śmierci.

„Bouquet de Roses”, olej na płótnie, jest sygnowany „P Gaugin 84” w prawym dolnym rogu. W tym roku artysta miał 36 lat i wciąż jeszcze pracował jako pośrednik handlowy w Paryżu. Z powodu kryzysu gospodarczego opuścił jednak stolicę, aby wraz z żoną i piątką dzieci zamieszkać w Rouen. Martwa natura była wówczas lubianym i chętnie kupowanym tematem. Zainteresowanie Gaugaina tym motywem było zatem prawdopodobnie wyrazem pierwszych prób artysty uczynienia swojego malarstwa źródłem utrzymania. Obraz należy do serii bardzo dekoracyjnych martwych natur, które niewątpliwie przyciągały kolekcjonerów sztuki. „Bouquet de Roses” został podarowany przez malarza lokalnemu politykowi z Rouen. Żółte róże – tradycyjny symbol przyjaźni – sugerują, że obraz mógł zostać namalowany specjalnie dla niego.

Katarzyna Czekalska

fot. (góra) Paul Gauguin „Bouquet de Roses” źródło: Bonhams

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017