szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Nowy numer „Artysty i Sztuki” już w sprzedaży

11.06.2014

Polska: wydarzenia

Jak zawsze czeka Was duża dawka ciekawych informacji, rozmów i faktów ze świata sztuki. Kolejne pracownie artystów nie mają przed nami tajemnic. Tym razem odwiedzamy Ewę Skaper, Julię Curyło i Jeremy’ego Lipkinga. Dowiecie się również, co działo się na pierwszej, organizowanej przez nasz magazyn wystawie malarstwa „Sekrety wyobraźni”. W Galerii Jednego Artysty zobaczycie najnowsze fotografie Rafała Karcza, twórcy, który wcześniej znany był ze swoich prac wykonanych w technikach wodnych. Jakie obrazy kryją się w zbiorach kolekcjonera Antoniego Żabczyńskiego? Dowiecie się z naszej rozmowy. Przeczytacie również wywiad z fotografką Moniką Ekiert Jezusek oraz zgranym duetem street artowców Chazme/Sepe. Ponad to nie zabraknie naszych stałych rubryk, takich jak fotorelacje, czy aktualności ze świata sztuki. Zapraszamy do lektury.

W numerze:

Narodowe instytucje antykultury

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że publiczność ma dość panoszenia się chamstwa w kulturze i daje temu zdecydowany wyraz. Choć budzące niesmak i oburzenie działania mają miejsce w placówkach podlegających Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sam minister Zdrojewski nie ma zdania na temat profanacji i kopulacji, które odbywają się w podlegających mu galeriach i teatrach, oraz nie zamierza zaprzestać dalszego finansowania obscenów z pieniędzy podatników.(…)

Tekst: Marcin Kołpanowicz

„Sekrety wyobraźni” – relacja z wystawy malarstwa Tomasza Sętowskiego, Ewy Skaper i Marty Julii Piórko, organizowanej przez magazyn „Artysta i Sztuka”.

Wyobraźnia nie zna granic. To przestrzeń, w której definiujemy swoje pragnienia, lęki czy skrywane potrzeby. „Wszystko, co możesz sobie wyobrazić, jest realne” – powiedział przewrotnie Pablo Picasso. Z drugiej strony, tylko to, co jest realne, możemy przetworzyć w wyobraźni.(…)

Tekst: Michalina Domoń

Erotyzm w sztuce. Granice aktu część 2

Pomiędzy wysmakowanym aktem a obrazem o charakterze pornograficznym przebiega płynna granica. Bywa ona często przekraczana – szczególnie w sztuce współczesnej. Twórcy, którzy podjęli wyzwanie ukazania erotyzmu w malarstwie często spotykają się z opinią, że ich dzieła, są niepoprawne moralnie. Nie zawsze wynika to z odwagi w prezentowaniu ludzkiego ciała. Takie zarzuty padają też ze strony odbiorców, których tolerancja nagości jest bardzo niewielka. Tym samym przesłania im walory artystyczne dzieła, eksponując wyłącznie ciało modela i potęgując kontrowersje z nim związane. A przecież nagość w sztuce towarzyszy nam od wieków.(…)

Tekst: Nina Kinitz

To lubię – wywiad z kolekcjonerem sztuki Antonim Żabczyńskim.

W jego zbiorach znajduje się około 800 obrazów. „Nigdy nie udało mi się dokładnie policzyć, ile naprawdę ich jest” – mówi kolekcjoner-hobbysta Antoni Żabczyński. Zbiera przede wszystkim sztukę polską, wśród niej wielu artystów z Pomorza, na którym obecnie mieszka. Alojzy Balcerzak, Zygmunt Karolak, Filip Kalkowski, Joanna Rusinek, Ryszard Stryjec, Jerzy Skrebec, Mieczysław Czychowski, Marek Okrassa, Wacław Jagielski czy Saturnin Świerzyński to jedne z wielu nazwisk, które znajdują się w jego kolekcji.(…)

Rozmawia: Michalina Domoń

Street art.: Z pracowni na ulicę. Chazme & Sepe – wywiad.

Niektórzy twierdzą, że zamiast tworzyć precyzyjne, architektoniczne bryły na murach ożywione malarskimi postaciami, „powinni wreszcie namalować jakąś gołą babę z Kanady”. Choć wciąż poszukują nowych tematów, na razie, na szczęście, nie zapowiadają drastycznych zmian w swojej twórczości.(…)

Rozmawia: Michalina Domoń

Historie niecałkiem zmyślone. Rozmowa z Moniką Ekiert Jezusek.

Monika Ekiert Jezusek pragnie pokazywać na swoich fotografiach dwie rzeczy – prawdę i człowieka. Człowieka „nagiego”, bez maski, pełnego niepokoju, bólu i samotności w świecie. Pokazuje codzienność, ale nie stroni od kreacji i teatralnej formy. Opowiada historie zmyślone, ale twierdzi, że w każdej z nich jest ziarnko prawdy. Osiąga „złoty środek” pomiędzy zwyczajnością a wrażeniowością, prawdą i fikcją, patosem i groteską wyłącznie dzięki intuicji. To ona ją prowadzi, dając przy tym spektakularne efekty.(…)

Rozmawia: Samanta Belling

Renesans portretu

W okazałej kamienicy Ogniska Polskiego w Londynie przy Exhibition Street 55 odbywał się wykład, na który byłem zaproszony. Słuchając prelegenta, oglądałem rozwieszone na ścianach pastelowe portrety sławnych Polaków, a także markiza Bath i Winstona Churchilla. Po zakończeniu wykładu zapytałem gospodarzy, czy są to może obrazy Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton. „Tak, a Basia gdzieś tu jest!” – usłyszałem w odpowiedzi i już po chwili zostałem przedstawiony dystyngowanej, szczupłej blondynce w szarej sukni.(…)

Tekst: Marcin Kołpanowicz

100 procent odbioru abstrakcyjnego. Malarstwo Ewy Skaper.

Twórczość gdańskiej artystki Ewy Skaper należy do jednych z najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej. Doskonały warsztat realistyczny mami odbiorcę, wciągając w pozorną historię, która ociera się gdzieś o granice bajkowego świata i mrocznych baśni, jakie znamy z babcinych opowiadań. Jednak, jak przekonuje artystka, treść jej obrazów jest sprawą drugorzędną.(…)

Rozmawia: Michalina Domoń

Święci i prorocy pop kultury. Malarstwo Julii Curyło.

W jej malarstwie świętość przenika trywialność, banalność współczesności staje się pretekstem do szukania głębszych prawd, a kicz zdaje się odgrywać jedną z kluczowych ról narracyjnych. Julia Curyło opowiada w swoich obrazach kobiecym głosem, z dużą nutą ironii i humoru.(…)

Tekst: Michalina Domoń

Żongler z pędzlem w dłoni. Malarstwo Jeremy’ego Lipkinga.

Spędzam wiele godzin na obserwowaniu ludzkich twarzy i ciał, łatwiej mi więc dostrzec subtelne niuanse charakteru danej postaci, które na pierwszy rzut oka mogłyby pozostać niezauważone. To nieprawda, że wszyscy bardzo się od siebie różnimy. Tajemnica tkwi w zdolnościach poznawczych, które umożliwiają wykrycie drobnych odmienności pomiędzy poszczególnymi członkami naszego gatunku. Szczegóły bywają inspirujące. (…)

Tekst: Nina Kinitz

 Źródło: Artysta i Sztuka

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.