szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zaginione obrazy Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej wracają do Muzeum Polskiego w Rapperswilu

13.06.2014

Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

75 dzieł jednej z najbardziej cenionych polskich malarek współczesnych trafi do Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Ich oficjalne przekazanie odbędzie się 16 czerwca br.

Hanna Gordziałkowska –Weynerowska „Kala” (1918-1998) to jedna z najbardziej cenionych polskich malarek współczesnych, działających z dużym powodzeniem poza granicami kraju (w Belgii, Kanadzie, a od 1953 r. także w Stanach Zjednoczonych). Na mocy zapisu testamentowego z czerwca 1988 r. kolekcję 86 swoich obrazów artystka przekazała w darze Muzeum Polskiemu w Rapperswilu. Od czasu jej śmierci, 20 czerwca 1998 r. dzieła nigdy jednak nie dotarły do miejsca przeznaczenia.

Zaginione obrazy Hanny Gordziałkowskiej-Weynerowskiej

W 2010 r. Muzeum Polskie w Rapperswilu zwróciło się do MKiDN z prośbą o pomoc w poszukiwaniu i odzyskaniu obrazów. Sprawa wymagała podjęcia działań, których celem było  wyjaśnienie losów zaginionych dzieł, ustalenie miejsca ich przechowywania oraz ich odzyskanie dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu – zgodnie z zapisem testamentowym.

Dzięki staraniom resortu kultury, w sprawę zostało zaangażowane Biuro FBI w Polsce (Federal Bureau of Investigation), współpracujące z MKiDN w zakresie restytucji dzieł sztuki.  Współpraca obu instytucji, a przede wszystkim działania FBI na terenie USA, doprowadziły do odnalezienia 75 obrazów i w efekcie – do ich ostatecznego przekazania Muzeum Polskiemu w Rapperswilu.

Wobec aktualnej, złożonej sytuacji Muzeum Polskiego w Rapperswilu, MKiDN podejmuje wiele działań wspierających placówkę w jej staraniach o utrzymanie dotychczasowej siedziby. Odzyskanie kolekcji obrazów Hanny Weynerowskiej „Kali” ma rangę szczególną i może być znaczącym atutem w kolejnych negocjacjach dotyczących przyszłości tego muzeum.

tekst i zdjęcia: źródło: mkidn.gov.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.