szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najciekawsze sprzedaże aukcyjne lipca

18.06.2014

Aukcje, Świat: aukcje

Nicolas de Staël, Amedeo Modigliani i Boticelli to trzej artyści, których dzieła pojawią się na nadchodzących aukcjach. Jakie tendencje powodują rosnące zainteresowanie kolekcjonerów tymi artystami?

Nicolas de Staël 

Twórczość Nicolasa de Staël oscyluje wokół dwóch tematów: nagość i krajobraz. Rok 2014 to również setna rocznica urodzin artysty, która obchodzona będzie w ramach wystawy „Lumières du Nord, Lumières du Sud”. Ma to istotny wpływ na kształtowanie się cen za prace de Staëla – w lutym br. krajobraz „Selinunte” (1953) został sprzedany za kwotę dwukrotnie większą niż szacowana – 5 milionów dolarów. Na początku czerwca  w Paryżu sprzedano cztery kolejne obrazy, w tym dzieło z 1950 roku za 5,8 miliona dolarów. Dwie rekordowe oferty zostały osiągnięte w 2011 i 2012 roku. „Reclining Nude” z 1953 r, sprzedany został za ponad 8 milionów dolarów, „Krajobraz Agrigente” z tego samego roku za kwotę niewiele mniejszą.

Rekord Modiglianiego we Francji

Amedeo Modigliani "Portrait de Roger Dutilleul" (1884 - 1920), źródło: Christie's

Amedeo Modigliani „Portrait de Roger Dutilleul”
(1884 – 1920), źródło: Christie’s

4 czerwca br. Sotheby umieściło 5 dzieł Amadeo Modiglianiego (1884-1920) w różnych miejscach w Paryżu. Były to 4 rysunki i olej na płótnie przedstawiający Paula Alexandre, głównego patrona artysty, który pojawi się również na jednej z nadchodzących aukcji. Estymacja wyniosła 5 – 7 milionów euro.

Paul Alexandre był pierwszą osobą, która zainteresowała się pracami Modiglianiego. Kupił on blisko 500 rysunków i kilkadziesiąt obrazów artysty w ciągu 7 lat. Modigliani namalował pięć podobnych portretów. Portret innego patrona, Rogera Dutilleul, został sprzedany za  8,8 miliona dolarów. Portret Alexandra, nieco mniejszy od portretu Dutilleul, sprzedany został za kwotę 18,5 miliona dolarów.

Rysunek Botticellego na sprzedaż

Tylko 15 obrazów Botticellego pojawiło się na aukcjach w ciągu ostatnich 30 lat. Jeden z nich –„The Rockafeller Madonna” – w styczniu 2013 roku uzyskał kwotę 10,4 miliona dolarów (25 razy większą, aniżeli w 1992 roku).

Pojawienie się nowej pracy jest prawdziwym wydarzeniem. Rysunki Botticellego są jeszcze rzadsze niż obrazy. 9 lipca 2014 w Londynie będzie można kupić niezwykły rysunek pochodzący z końca XV wieku. Obrazek prezentuje siedzącego św. Józefa i pochodzi z kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson. Szacuje się, że dzieło sprzedane zostanie za  1,7 –  2,5 miliona dolarów. Najdroższym sprzedanym na aukcji dziełem artysty jest rysunek „Raphael”, który osiągnął kwotę 42 milionów dolarów.

Monika Wasilewska

Fot. (góra) Amedeo Modigliani „Portrait de Roger Dutilleul” (fragm.)
(1884 – 1920), źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.