szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

„Lilie wodne” Moneta za 32 mln funtów

24.06.2014

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Dzieła Claude’a Moneta budzą wielkie emocje wśród kolekcjonerów sztuki. Kupowane są chętnie, pomimo ich astronomicznych cen. Podczas wczorajszego otwarcia londyńskiej wieczornej aukcji dzieł impresjonistów i sztuki modernistycznej sprzedano kolejny obraz Moneta z cyklu Lilie wodne za 32 mln funtów (ok. 166 mln złotych).

Kupcy z całego świata, w tym i z Azji, zjechali się na tę specjalną okazję. Na aukcji można było zakupić dzieła wybitnych malarzy jak Picasso, Mondrian, Kandinsky czy Giacometti, jednakże największą popularnością cieszyły się właśnie Lilie wodne Moneta z 1906 roku. Cena wyjściowa rozpoczęła się od 250 tys. funtów i w niespełna 10 minut wywindowała w górę do 32 mln. To druga rekordowa sprzedaż prac tego artysty w historii.

W 2007 roku dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał inny obraz prezentujący lilie wodne Moneta za 18,5 mln funtów. Rok później Christie’s wystawił na aukcję Le Bassin Aux Nymphéas, a cena końcowa przekroczyła 40 mln. Nie zawsze jednak Monet był pewnym zyskiem na rynku sztuki. Zdarzały się też i wpadki – w 2010 roku Sotheby’s wystawił kolejne lilie wodne ze słynnych ogrodów Givenry, lecz wtedy osiągnęły zaledwie pułap kwoty wyjściowej. Po analizie sytuacji okazało się, że ówcześnie zaproponowana cena nie była realistyczna, stąd też i przyczyna tego spektakularnego niepowodzenia. Wyciągnięto jednak wnioski z popełnionych błędów, dlatego cena za obraz podczas poniedziałkowej aukcji była znacznie bardziej zbliżona do rzeczywistej wartości, dlatego można mówić o sukcesie aukcyjnym. Taki stan rzeczy utwierdza nie tylko kolekcjonerów, ale także i domy aukcyjne, że obrazy z cyklu Lilii wodnych Moneta stanowią łakomy kąsek dla wytrawnych nabywców, są pożądane i ciągle w modzie.

Warto też wspomnieć o innej ważnej sprzedaży – Kompozycji z czerwonym, niebieskim i szarym Pieta Mondriana z 1927 roku, którą sprzedano za 15,2 mln funtów. Co prawda cenę końcową szacowano na 18 mln, to jednak był to drugi najlepszy wynik. Większość dzieł osiągnęła przewidywany pułap cenowy, a cała aukcja zakończyła się sukcesem i całościowym wynikiem sprzedaży na łączną kwotę 122 mln funtów.

fot. (góra), Claude Monet, Nympheas, 1906, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.