szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Rekordowa cena za XIX-wieczny brytyjski znaczek

24.06.2014

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s miała miejsce historyczna aukcja, podczas której sprzedano brytyjski znaczek pocztowy pochodzący z Gujany Brytyjskiej z roku 1856 o wartości nominalnej 1 centa za 9,5 mln dolarów.

Poprzedni oficjalny rekord padł w 1996 roku i był ponad 3 razy niższy niż obecny. Był to szwedzki znaczek zwany Treskilling Yellow z roku 1855, unikat wydrukowany z błędem. Na aukcji osiągnął cenę 2,82 mln franków szwajcarskich (ok. 2,2 mln dolarów).

Do tej pory właścicielem brytyjskiego unikatu był potentat branży chemicznej, oskarżony o morderstwo, amerykański multimilioner – John du Pont. Oprócz nauki, wielką pasją du Ponta była filatelistyka. W roku 1980 nabył on wspomniany znaczek za jedyne 935 tys. dolarów. Dzisiaj ten malutki skrawek magendowego papieru o wymiarach 2,5 cm x 3,2 cm z łacińskim mottem dawnej kolonii „Damus petimusque vicissim” nazywany jest „Mona Lisą wśród znaczków” ze względu na swoją rzadkość i niezwykłą wartość kolekcjonerską.

Sama historia znaczka jest dosyć ciekawa. W 1873 roku został on przypadkowo odkryty przez ucznia uczęszczającego do jednej ze szkół w Gujanie Brytyjskiej. Znalazł go pośród rodzinnej korespondencji, włożył do swojej kolekcji i tym sposobem ocalił go od zniszczenia. Kilka lat później został kupiony przez znanego w filatelistycznych kręgach kolekcjonera. W 1922 roku znaczek znalazł się w niemieckim muzeum pocztowym w Berlinie. W 1935 roku potwierdzono jego autentyczność, co zdecydowanie podniosło jego wartość rynkową. Przechodził z rąk do rąk, aby w końcu trafić do Johna du Ponta. Budził zainteresowanie najważniejszych i najbogatszych filatelistów na świecie, wielu marzyło, by mieć ten wyjątkowy okaz w swojej kolekcji.

Jak podkreśla znawca Allen Kane – dyrektor Muzeum Pocztowego w Waszyngtonie – „nie ma rzadszego egzemplarza, jak właśnie ten”.  Obecny właściciel pragnie pozostać anonimowy.

fot. (góra) znaczek pocztowy, źródło: Sotheby’s.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.