szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowa cena za manuskrypt z tekstem piosenki Boba Dylana „Like a Rolling Stone”

25.06.2014

Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

We wtorek 24 czerwca Sotheby’s otworzył aukcję Presley to Punk, podczas której można było nabyć ciekawe i ważne pozycje związane z historią współczesnej, powojennej muzyki popularnej. Wśród plakatów, płyt, fotografii, strojów scenicznych, znalazł się także manuskrypt z tekstem piosenki Like a Rolling Stone z 1965 roku. Ten utwór to chyba najbardziej znana i lubiana piosenka w Boba Dylana.

Bob Dylan i piosenka Like a Rolling Stone niepodważalnie wpisują się w historię światowego Rock&Rolla. W swoim czasie stanowiła ona manifest i zarazem hymn pokolenia lat 60. Z tego względu wystawienie na aukcję kilku stron oryginalnego tekstu Like a Rolling Stone poruszyło społeczność kolekcjonerów i fanów muzyka. Według Richarda Austina – eksperta domu Sotheby’s oryginalny tekst Like a Rolling Stone można porównać do Świętego Graala, który ciągle jest poszukiwany przez najwierniejszych fanów Dylana. Takie rarytasy aukcyjne nie zdarzają się rzadko, a na okazję trzeba czasami czekać całymi latami. Być może to wyjaśnia spektakularny sukces aukcji Presley to Punk. Cena końcowa przekroczyła 2 mln dolarów i jest to absolutny rekord aukcyjny za manuskrypt z tekstem piosenki.

Podczas otwarcia aukcji podobne emocje budziły tylko gwiazdy takiego formatu jak Rolling Stones, The Beatles czy Elvis Presley. Zwłaszcza ten ostatni zwykle gwarantuje domom aukcyjnym pewny zysk i sprzedaż powyżej kwoty szacunkowej. Tak i było w tym przypadku. Całkowita sprzedaż na aukcji Presley to Punk przyniosła Sotheby’s ponad 4 mln dolarów.

Fot. (góra), manuskrypty tekstu Like a Rolling Stone Boba Dylana, źródło: Sotheby’s

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017