szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Profil czasu” Salvadora Dali’ego wykradziony z paryskiego muzeum

26.06.2014

Świat: wydarzenia

Na początku czerwca w dwóch paryskich muzeach sztuki miała miejsce podwójna kradzież, z czego niestety jedna z nich zakończyła się powodzeniem. Obecnie policja poszukuje rzeźby Profil czasu autorstwa hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali’ego. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje szansa na odzyskanie go, ponieważ we Francji część skradzionych dzieł sztuki szczęśliwie wraca do właścicieli. Przykładem może być ostatnio odnaleziony na terenie Serbii Portret ojca Rembranta wykradziony z paryskiego muzeum.

Profile of time, Źródło: Muzeum Salvadora Dali w Paryżu

Profile of time, Źródło: Muzeum Salvadora Dali w Paryżu

Jak udało się wykraść Profil czasu? Na paryskim Montmartre w Espace Dali przy Rue Poulbot jeden ze złodziei próbował wynieść rzeźbę Danse du Temps I, która przedstawia roztapiający się zegar. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji czujnego turysty, próbę udaremniono. W tym samym czasie jednak w muzeum przy placu du Tertre, oddalonym o niecałe 100 metrów od Espace Dali, drugi złodziej zdołał niepostrzeżenie wynieść pokaźnych rozmiarów rzeźbę z brązu pt. Profil czasu wycenioną ok. 100 tys. złotych. Być może nie jest to najdroższe dzieło w historii hiszpańskiego artysty, ale jest znaczące dla twórczości i rozpoznawalne na świecie. We Wrocławiu przed głównym wejściem do najwyższego wieżowca w Polsce – Sky Tower stoi zakupiony przez Ryszarda Czarneckiego odlew Profilu czasu.

Złodziejom Profilu czasu udało się bezpiecznie uciec. Gdy przeprowadzono śledztwo w tej sprawie, okazało się, że muzeum nie miało podstawowego zabezpieczenia przeciwko kradzieży, w tym alarmu. Sprawę raportowały najważniejsze francuskie media. Na chwilę obecną pozostaje tylko czekać i liczyć na szczęśliwy powrót rzeźby do muzeum.

Fot. (góra) Salvador Dali, Uporczywość pamięci 1931, źródło: Moma

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.