szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

„Dama z mufką” Gustava Klimta odnaleziona

30.06.2014

Świat: wydarzenia

Dobra wiadomość dla miłośników twórczości austriackiego malarza Gustava Klimta. Obraz Dama z mufką datowana na lata 1916-1917, który do tej pory uznawany był za zaginiony, będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Pradze.

Po raz ostatni dostępna dla publiczności Dama z mufką wystawiana była w rodzinnym mieście secesjonisty – we Wiedniu – jeszcze przed II wojną światową w 1926 roku. Następnie została zakupiona przez prywatnego kolekcjonera, choć nie ma pewności, kiedy dokładnie miało to miejsce. Przypuszcza się, że na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Od tego momentu słuch o Damie z mufką zaginął. W zeszłym tygodniu w tajemniczych okolicznościach obraz odnaleziono.

Gustav Klimt często portretował kobiety, w jego twórczości jawią się one jako tajemnicze, pogrążone w marzeniach istoty. Tak też prezentowana jest Dama z mufką – zza czarnej zasłony, rzuca ona zalotne, kokieteryjne spojrzenie, mające prowokować i zachęcać. To charakterystyczny klimtowski zabieg, który zauważa się również na innych obrazach jak np. Dama z kapeluszem i boa z piór.

Co zdecydowanie odróżnia Damę z mufką to tło obrazu, które kontrastuje z przytłaczającym kolorem mufki, jest żywe kolorowe i zdradza zainteresowanie sztuką japońską, świeżą i zupełnie nową dla artystów początku XX wieku.

Od 27 czerwca 2014 roku Dama z mufką znów zachwyca miłośników sztuki secesyjnej. Dołączona została kolekcji XX-XXI-wiecznych sztuki zagranicznej praskiego Muzeum Narodowego.

Fot. (góra) Gustav Klimt, Dama z mufką 1916-1917, źródło: Klimt.com

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “„Dama z mufką” Gustava Klimta odnaleziona”

  1. wlaki

    Widziałem ten obraz w zeszłym roku w Pradze. Jest przepiękny, robi niezapomniane wrażenie. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony kolekcją zgromadzoną w Praskim muzeum – bardzo polecam odwiedzenie tego przybytku.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.