szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Francis Bacon – ponownym rekordzistą podczas aukcji w Sotheby’s

01.07.2014

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat: aukcje

Od momentu historycznej aukcji w 2013 roku przeprowadzonej przez Christie’s, kiedy to sprzedano obraz Francisa Bacona Trzy studia portretu Luciana Freuda za prawie pół miliarda złotych, ceny za jego prace poszybowały w górę i uczyniły go najchętniej kupowanego i najdrożej sprzedawanego twórcę sztuki współczesnej.

Podczas wczorajszej wieczornej aukcji sztuki współczesnej w Sotheby’s po raz kolejny Francis Bacon budził największe emocje, a wielu kupców przyjechało specjalnie na tę okazję do Londynu. Tym razem zaoferowano kolekcjonerom rzadki i poszukiwany tryptyk przedstawiający portret George’a Dyera – najsłynniejszej muzy Bacona. Krążą pogłoski, iż panowie Bacon i Dyer poznali się w niezwykłych okolicznościach, gdy ten drugi próbował włamać się do mieszkania tego pierwszego. Jak się okazało, to wydarzenie dało początek nowemu okresowi w twórczości Bacona, ponieważ dużo młodszy Dyer był nie tylko partnerem Bacona, ale także jego modelem i żywą inspiracją. Był to jednak burzliwy związek, ponieważ Dyer zdawał się nie pasować do otoczenia Bacona, przytłaczała go jego sława i potęgowała poczucie alienacji, która dała początek uzależnieniu od narkotyków i pogłębiała załamanie psychiczne Dyera. Gdy popełnił samobójstwo, Bacon pogrążył się w rozpaczy. To wydarzenie wstrząsnęło nim tak bardzo, że jedyną formą ucieczki była sztuka. Właśnie wtedy powstały najcenniejsze prace, w tym i seria „Czarnych Tryptyków”.

Historia związku Bacona i Dyera, choć pełna niedomówień i tajemnic, zdecydowanie wpływa na atrakcyjność właśnie tych obrazów malarza. Wystawiony tryptyk kupiony został telefonicznie za sumę przekraczającą 26 mln funtów brytyjskich (ok. 135 mln złotych). Wartość obrazu podnosił również fakt, że był niezwykle rzadko prezentowany publicznie. To absolutny rekord za pracę Bacona tej wielkości, który tylko utwierdza kolekcjonerów w przekonaniu, że jest zakup jego obrazów to kosztowna, ale pewna i opłacalna inwestycja. Natomiast dzisiaj rywalizujący z Sotheby’s dom aukcyjny Christie’s planuje wystawić pod młotek kolejny obraz Bacona, tym razem będzie to Studium głowy Luciana Freuda z roku 1967, który znawcy szacują na ok. 20 mln funtów. Czy padnie kolejny rekord? Dowiemy się tego najpewniej dopiero jutro.

Innymi gwiazdami wieczoru u Sotheby’s byli: Andy Warhol i jego żółty Znak dolara oraz Małe krzesło elektryczne, które przyniosły łącznie 5,5 mln funtów zysku, Peter Doig i jego obraz Country-Rock (Wing-Mirror) sprzedany za ponad 8 mln.

Całkowity zysk z aukcji wyniósł 93 mln funtów, a wieczór należy zaliczyć do udanych.

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.