szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jak zarobić tysiące na dziełach sztuki? Metoda prosto z Nowej Zelandii

04.07.2014

Świat, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Przykład tajemniczej „kolekcjonerki” z Nowej Zelandii pokazuje, że inwestowanie w dobrą sztukę nie musi dotyczyć tylko elitarnej grupy milionerów. Jak się okazuje, można kupić dwie prace na targowisku za 70 funtów i sprzedać je z  1800-krotnym zyskiem. Ta niemal niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę i miała miejsce w Nowym Jorku.

Jak to możliwe? W październiku zeszłego roku ukrywający swoją tożsamość brytyjski artysta street-artowy – znany w środowisku pod pseudonimem Banksy – postanowił iść pod prąd i sprzedawać swoje prace na małym straganie z obrazami w nowojorskim Central Parku. Nieznany, starszy pan sprzedający małe obrazki nie budził żadnej ufności. Ci natomiast, którzy rozpoznali styl Banky’ego doszli do wniosku, że to znikomej wartości tanie podróbki. Prawdopodobnie z tego powodu Banksy’emu udało się sprzedać zaledwie osiem swoich obrazów jedynie trzem klientom…

Czasami trzeba się znaleźć we właściwym miejscu i właściwym czasie. Pośród spacerujących po Central Parku znalazła się również tajemnicza kobieta z Nowej Zelandii, która postanowiła od „starszego pana” w białej baseballówce kupić na pamiątkę – a może jej działania były absolutnie przemyślane? – dwa małego formatu obrazki. Jeden to Kubuś Puchatek, a drugi Kids on Guns.

Był to strzał w dziesiątkę i zapewne… interes życia. 2 lipca w londyńskim domu aukcyjnym Bonham’s miała miejsce licytacja powojennej i współczesnej sztuki, podczas której Kubusia Puchatka oraz Kids on Guns tajemnicza Nowozelandka sprzedała znacznie powyżej wstępnych szacunków – za jedyne 125 tys. funtów (ponad pół miliona złotych).

Ta historia pokazuje, że z wielką sztuką można obcować nie tylko podczas wernisaży w najbardziej prestiżowych galeriach sztuki, ale również i tam, gdzie człowiek najmniej się tego spodziewa. A zatem trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte…

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Jak zarobić tysiące na dziełach sztuki? Metoda prosto z Nowej Zelandii”

  1. AN

    Niestety w artykule brak informacji jak sprzedawać własne prace za takie kwoty… Albo chociaż żeby przeżyć miesiąc

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.