szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Kradzież stulecia” – 18 mln euro do zapłaty

15.07.2014

Świat: aukcje

3 minuty. Dokładnie tyle zajęło 30-letniemu obywatelowi Rumunii wyniesienie z Kunsthal Museum w Rotterdamie czasowo wystawianych prac Picassa, Moneta, Gauguina i Luciena Freuda. Sposób, w jaki zrobił był tak spektakularny, że to przestępstwo określono „kradzieżą stulecia”…

Kradzież miała miejsce 16 października 2012 roku. Dopiero rok później zatrzymano złodzieja – Radu Dogaru, stojącego na czele szajki. W kolejnych miesiącach udało się ustalić inne osoby biorące udział w przestępstwie. Należeli do niej matka Dogaru – Olga oraz dwie inne osoby: Eugen Darie and Adrian Procop.

Dzieła wypożyczone zostały z okazji 20. rocznicy istnienia Kunsthal Museum przez Triton Foundation, która została powołana do tego, aby chronić dzieła z kolekcji Willema Cordii. Niestety nie udało się, a siedem prac przetransportowano w poszewkach na poduszki prosto do Rumunii. W czerwcu 2013 roku Olga Dogaru złożyła zeznanie, że spaliła wszystkie prace w kuchennym piecu, aby zniszczyć dowody obciążające jej syna. Wcześniej dzieła trzymane były w opuszczonym domu w malutkiej wiosce Caracliu we wschodniej Rumunii. Ekspertyzie poddano popiół z pieca, aby ustalić, czy rzeczywiście dzieła o ponadczasowej wartości spłonęły. Niestety przypuszczenia potwierdziły się.

W sądzie Dogaru zwrócił uwagę na pewien drażliwy faktcałkowity brak sprawnych zabezpieczeń przed kradzieżą. Złodziej nie natrafił na żadne utrudnienia, a aż siedem prac był w stanie wynieść w ciągu zaledwie trzech minut. W ten sposób tak naprawdę ośmieszył nie tylko Kunsthal Museum, ale i wszystkie inne galerie, które mają podobny „system zabezpieczeń”, a właściwie jego brak. Obrońca rodziny Dogaru wzywał Kunsthal Museum do zapłaty za niedopatrzenie i zaniedbanie, ponieważ tak wielkie arcydzieła jak Głowa Arlekina z 1971 roku Picassa czy Most Waterloo, Londyn z 1901 Moneta nie chronił nawet jeden alarm…

Po długim śledztwie, 14 lipca 2014 roku rumuński sąd wydał prawomocny wyrok – Dogaru został skazany na 6 lat więzienia, pozostali dostali nieco łagodniejsze wyroki. Ponadto członkowie szajki będą zmuszeni zapłacić Kunsthal Museum 18 mln euro (ok. 75 mln zł). Wyrok zdaje się być łagodny, ponieważ niektórzy eksperci wycenili wartość obrazów na ponad 100 mln euro… W każdym razie historia kradzieży z rotterdamskiego Kunsthal Museum dobiegła końca.

Fot. (góra) Paul Gauguin, Girl in Front of Open Window, 1898, źródło: Interpol.int
Karolina Przybylińska
Portal Rynek i Sztuka
portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.