szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obecnie rynek dalekowschodni przeżywa prawdziwy boom i jest ciągle nienasycony. Jak długo dobra koniunktura się utrzyma – trudno przewidzieć, na pewno jednak warto inwestować swoje pieniądze w Azji, o czym przekonali się eksperci z domu aukcyjnego Sotheby’s, wykazują 47-procentowy wzrost sprzedaży dzieł sztuki w stosunku do 2013 roku.

W dzisiejszej odsłonie cyklu Młody rynek sztuki przedstawieni zostaną najlepiej sprzedający się artyści z Azji oraz ci, którzy dobrze rokują na przyszłość. Ocenie będzie podlegać przede wszystkim ich potencjał inwestycyjny.

Jigger Cruz


Jak mogłoby się wydawać, to nie Chińczyk, a artysta z Filipin jest obecnie najbardziej wpływowym młodym artystą w tym regionie świata. Urodzony w 1984 roku w Manili, w tym roku skończy 30 lat i na koncie będzie miał 11 sprzedanych prac za łączną kwotę 383 tys. dolarów (ok. 1,1 mln zł) przez ostatnie półrocze.

Aby zrobić karierę nie potrzebował emigrować do aukcyjnej mekki – Londynu czy Nowego Jorku. Ukończył w malarstwo na Far Eastern University na Filipinach oraz rozszerzył swoje wykształcenie o design w De La Salle-College w St. Benilde.

Jak sam mówi, jego twórczość to przede wszystkim połączenie impresji własnych, obserwacji codzienności i doświadczeń emocjonalnych, które obecnie przeżywa. Rzeczywistość jest dla niego pełna sprzeczności i konfliktów, a także decyzji do ciągłego podejmowania. Początkowo w jego twórczości pojawiały się skłonności do wandalizmu. Do artystycznych celów wykorzystuje znane i łatwe do rozpoznania przedmioty, którym nadaje niejasne, zwodnicze kształty. Korzysta m. in. z dzieł słynnych Dawnych Mistrzów, a następnie wyciska farbę prosto z tubki będące formą artystycznej ekspresji. Z tego chętnie wykorzystywanego motywu przez twórców, powstał jego własny, unikalny styl.

Mimo licznych wystaw, które były organizowane na terenie całego kraju i za granicą, nie odnosił zbyt dużego sukcesu komercyjnego, a jego sztuka nie cieszyła się popularnością. Frustracja i rozczarowanie spowodowały, że w 2011 roku przez ponad rok przestał zajmować się sztuką. Do pracy twórczej na szczęście powrócił i – jak się okazało – w dobrym momencie. Jego prace sprzedają się głównie na azjatyckim rynku w Makati (Filipiny) przez domy aukcyjne Salcedo Auctions i Leon Gallery, w Hong Kongu przez Christie’s i Sotheby’s.

W październiku zeszłego roku zadebiutował w Londynie i Nowym Jorku. W ten sposób stopniowo wkracza na rynek zachodni. Jego prace jeszcze nie uzyskują cen na poziomie międzynarodowym, natomiast już zostały zauważone przez ważniejsze instytucje i osobistości świata sztuki m.in. Matthias Arndt, właściciel jednej z berlińskich galerii i specjalista od sztuki azjatyckiej, osobiście zorganizował Cruzowi wystawę w Singapurze w styczniu 2014 roku, przybliżając młodego Filipińczyka międzynarodowej publiczności.

Zainteresowanie sztuką Cruza przełożyło się na ceny jego dzieł sztuki wystawianych na aukcjach. W hongkońskim Sotheby’s płótno A Pause in the Triumph of Existence osiągnęło wartość podczas jesiennych licytacji 2013 roku 70 tys. dolarów (ok. 215 tys. zł). Kilka miesięcy później, w kwietniu 2014 roku kolejne obrazy oddano pod młotek. Jedna z większych prac pt. Stranded Beyond the Scream of Symmetries sprzedała się również w Sotheby’s za 96 tys. dolarów (prawie 300 tys. zł).

Mi Qiaoming

Urodzona w 1986 roku w Dalian w północnych Chinach w prowincji Liaoning jest jedną z niewielu chińskich kobiet-artystek, która skupia na sobie uwagę kolekcjonerów, kuratorów i mediów. W wieku 6 lat rozpoczęła prywatną naukę malarstwa i startowała w konkursach plastycznych. W 1996 roku jej praca została wyróżniona i wystawiona oficjalnie w ramach międzynarodowej wystawy prac malarskich, fotografii małoletnich artystów. W 2001 roku przyjęto ją do rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych w St. Petersburgu. W pierwszej dekadzie XXI wieku kariera Mi Qiaoming przeżywała wzloty i upadki, jednak prawdziwy rozkwit przypadł na rok 2010, kiedy spod jej pędzla powstał portret Benedykta XVI zdobiący obecnie ścianę Muzeum Watykańskie. Jej prace idealnie trafiają w tradycyjne gusta  konserwatywnego Pekinu, powstają w realistycznej konwencji i nierzadko pojawiają się w nich symbole narodowe.

Młoda artystka jest obecnie najmłodszą w historii Chin, której praca uzyskała kwotę powyżej 1 mln juanów, czyli ponad 500 tys. złotych. Ta historyczna sprzedaż miała miejsce podczas jesiennej aukcji w listopadzie 2013 roku w Pekinie, kiedy to jej obraz Still Life And Crafts w domu aukcyjnym China Guardian Auction. Wiosną tego inna praca Mi Qiaoming pt. Violin została sprzedana za 800 tys. juanów (prawie 400 tys. zł).

Chen Chengwei

Urodzony w 1984 roku młody Chińczyk już uzyskuje dobre wyniki na aukcjach dzieł sztuki. W majowej aukcji zorganizowanej przez pekińskich dom aukcyjny China Guardian Acutions za swój obraz pt. The Republic of China series no.8 – phantom in black cloth uzyskał równie genialny wynik jak Mi Qiaoming. Pięciokrotnie przewyższający estymację obraz sprzedano za 1 mln juanów tj. pół milina złotych. Plasuje się jednak na trzeciej pozycji względem Mi Qiaoming, ponieważ inne jego prace rzadko przekraczają ten pułap cenowy. Przykładowo również realistyczny portret kobiet pt. The English Enlighment of the Youth-Appearance sprzedano za 138 tys. juanów, czyli równowartość 68 tys. złotych. Niemniej jednak warto przyglądać się jego karierze, ponieważ już teraz zapowiada się ona bardzo obiecująco.

Andy Jang

Urodzony w 1985 roku Singapurczyk jest obecnie najlepiej sprzedającym się artystą w ojczystym kraju. Poza Singapurem karierę zrobił w Chinach. W ciągu 18 miesięcy sprzedały się dwie prace, ale za to za rekordowe kwoty 195 tys. dolarów (ok. 600 tys. zł) przez chiński dom aukcyjny A&F Auction w czerwcu 2013 roku. Świadczy to o dużym zamiłowaniu chińskich kolekcjonerów do spekulacji cenowych, opartych na przypuszczeniach. Być może sprawdzą się w najbliższym czasie, na rezultat trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Karolina Przybylińska
Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.