szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Sukcesy Sotheby’s w Azji

21.07.2014

Domy aukcyjne na świecie, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

O potencjale inwestycyjnym azjatyckiego rynku sztuki domy aukcyjne przekonały się już dawno. Największe z nich jak Christie’s, Bonhams i Sotheby’s mają oddziały w Chinach, Japonii i Korei. W Azji nie tylko wytrawni kolekcjonerzy inwestują swój kapitał w dzieła sztuki, są to też biznesmeni korzystający z dobrej koniunktury ekonomicznej. Szczególne sukcesy w tym regionie świata odnosi Sotheby’s.

Pierwsza połowa roku zakończyła się wyjątkowym i być może budzącym zdziwienie sukcesem samych finansistów Sotheby’s. Za ostatnie sześć miesięcy łączna sprzedaż dzieł sztuki na aukcjach wyniosła 490 mln dolarów, czyli 1,5 mld złotych. To o 47% więcej niż w zeszłym roku. Co więcej pierwsza połowa roku przyniosła również sprzedaż trzech dzieł za ponad 13 mln dolarów (40 mln zł). W tym czasie padło również 20 różnych rekordów aukcyjnych. Największą popularnością cieszy się oczywiście rzadka i piekielnie droga chińska porcelana.

Dobrą passę Sotheby’s zawdzięcza świetnemu wyczuciu trudnych gustów azjatyckich inwestorów. Serwują im nie tylko zachodnią sztukę współczesną, klasykę malarstwa światowego, ale również sprzedają unikatową porcelanę, sztukę dekoracyjną, biżuterię, kaligrafię, czy przedmioty o wartości historycznej jak samurajskie miecze zbierane z 46 różnych krajów Te aukcje cieszą się również zainteresowaniem w Europie czy na Nowym Kontynencie. Obecnie w azjatyckich aukcjach Sotheby’s zarejestrowało uczestników z aż 56 krajów całego świata.

Sotheby’s w Hong Kongu funkcjonuje tak sprawnie również dzięki dobrej organizacji i wystawom towarzyszącym aukcjom, które są chętnie odwiedzane. W ciągu ostatniego roku było ich sześć, a jedna z nich Przyjemność w ogrodzie: seks w starożytnych Chinach przyciągnęła tysiące zwiedzających. To bardzo dobra strategia marketingowa zaplanowana przez ekspertów londyńskiego domu aukcyjnego.

Wiosenno-letnie aukcje przyniosły gigantyczne dochody. Sotheby’s ma też ciekawą propozycję dla swoich klientów na jesień. Pierwsze aukcje oferujące rzadkie i pożądane dzieła sztuki będą miały miejsce na początku października 2014 roku.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.