szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Sukcesy Sotheby’s w Azji

21.07.2014

Domy aukcyjne na świecie, Świat: aukcje, Świat: wydarzenia

O potencjale inwestycyjnym azjatyckiego rynku sztuki domy aukcyjne przekonały się już dawno. Największe z nich jak Christie’s, Bonhams i Sotheby’s mają oddziały w Chinach, Japonii i Korei. W Azji nie tylko wytrawni kolekcjonerzy inwestują swój kapitał w dzieła sztuki, są to też biznesmeni korzystający z dobrej koniunktury ekonomicznej. Szczególne sukcesy w tym regionie świata odnosi Sotheby’s.

Pierwsza połowa roku zakończyła się wyjątkowym i być może budzącym zdziwienie sukcesem samych finansistów Sotheby’s. Za ostatnie sześć miesięcy łączna sprzedaż dzieł sztuki na aukcjach wyniosła 490 mln dolarów, czyli 1,5 mld złotych. To o 47% więcej niż w zeszłym roku. Co więcej pierwsza połowa roku przyniosła również sprzedaż trzech dzieł za ponad 13 mln dolarów (40 mln zł). W tym czasie padło również 20 różnych rekordów aukcyjnych. Największą popularnością cieszy się oczywiście rzadka i piekielnie droga chińska porcelana.

Dobrą passę Sotheby’s zawdzięcza świetnemu wyczuciu trudnych gustów azjatyckich inwestorów. Serwują im nie tylko zachodnią sztukę współczesną, klasykę malarstwa światowego, ale również sprzedają unikatową porcelanę, sztukę dekoracyjną, biżuterię, kaligrafię, czy przedmioty o wartości historycznej jak samurajskie miecze zbierane z 46 różnych krajów Te aukcje cieszą się również zainteresowaniem w Europie czy na Nowym Kontynencie. Obecnie w azjatyckich aukcjach Sotheby’s zarejestrowało uczestników z aż 56 krajów całego świata.

Sotheby’s w Hong Kongu funkcjonuje tak sprawnie również dzięki dobrej organizacji i wystawom towarzyszącym aukcjom, które są chętnie odwiedzane. W ciągu ostatniego roku było ich sześć, a jedna z nich Przyjemność w ogrodzie: seks w starożytnych Chinach przyciągnęła tysiące zwiedzających. To bardzo dobra strategia marketingowa zaplanowana przez ekspertów londyńskiego domu aukcyjnego.

Wiosenno-letnie aukcje przyniosły gigantyczne dochody. Sotheby’s ma też ciekawą propozycję dla swoich klientów na jesień. Pierwsze aukcje oferujące rzadkie i pożądane dzieła sztuki będą miały miejsce na początku października 2014 roku.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów