szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Migawki ze świata sztuki

25.07.2014

Migawki ze świata sztuki, Świat: wydarzenia

Migawki ze świata sztuki to nowy cykl artykułów Rynku i Sztuki. Będą to krótkie newsy informujące o najważniejszych, najciekawszych, kontrowersyjnych wydarzeniach i wystawach na świecie tak, aby nasi Czytelnicy mogli cały czas śledzić najnowsze wydarzenia na rynku sztuki na całym świecie, nie tylko w Europie czy Polsce.

HONG KONG:

NEWS: Dyrektor generalny Art Basel Magnus Renfrew już we wrześniu zostanie dyrektorem azjatyckiego oddziału domu aukcyjnego Bonhams. Jego zadaniem będzie opracowywanie strategii dla firmy w dziedzinie sztuk pięknych – sztuki dawnej i współczesnej w Azji. Specjaliści Bonhams liczą na 20-letnie doświadczenie Renfrew, które ma pomóc w dosyć nierównej walce pomiędzy azjatyckimi oddziałami Christie’s i Sotheby’s, rosnącymi w siłę w tym regionie świata.
________________________________________________________________________________

JAPONIA:

NEWS: Yuko Yamaguchi, twórczyni najbardziej rozpoznawalnej japońskiej mega-marki Hello Kitty właśnie skończyła 40 lat. Oryginalnie projekt Hello Kitty należy do Yuko Shimizu, choć w 1974 roku Hello Kitty nie przypominało dzisiejszej wersji. Dopiero trzecia designerka,Yuko Yamaguchi wykreowała postać idealnie wpisującą się w poetykę pop-artu, która porwała tłumy na całym świecie.

WYSTAWA: W Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Kioto od 19 lipca można oglądać współczesne wyroby z japońskiej laki, które do dzisiaj mają ogromną wartość. Prezentowane przedmioty wykonane są w technice maki-e rodzimej technice japońskiej polegającej na prószeniu opiłków metali szlachetnych jak złoto czy srebro  na przedmioty pokryte jeszcze wilgotną laką. Na wystawie będzie można podziwiać sztukę współczesnych japońskich mistrzów laki – Tomity Koshichiego oraz Kody Shuetsu.

FESTIWAL: Od 19 lipca można wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – Sapporo Art Festival na dalekiej japońskiej północy. Sapporo słynie z organizacji wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju wydarzeń tego typu – przykładem może być słynny Sapporo Snow Festival, podczas którego powstają gigantyczne rzeźby śnieżne. Podczas tegorocznej edycji kuratorzy zadbali o wybór sztuki wiodących japońskich artystów. Wystawom towarzyszyć będą występy artystyczne, projekcje filmów i koncerty.
________________________________________________________________________________

AUSTRALIA:

NEWS: Znamy laureatów Archibald Prize 2014 – jednej z najbardziej prestiżowych plastycznych nagród w Australii przyznawaną od 1921 roku przez Art Gallery of NSW  Tegoroczną zwyciężczynią jest urodzona w 1974 roku Fiona Lowry za portret słynnej architektki Penelope Seidler. Obraz namalowany został akrylem na płótnie.

WYSTAWA: W National Gallery of Victoria w Melbourne ma miejsce wystawa prowokacyjnych i pionierskich prac współczesnego australijskiego artysty Davida McDiarmida pt. When This You See Remember Me. Jego obrazy mają korzenie w sztuce, rzemiośle, modzie, muzyce, seksie, ruchami na rzecz wyzwolenia gejów i lesbijek oraz tożsamości politycznej. Balansuje na granicy pop-artu i sztuki zaangażowanej społecznie. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2014 roku.
________________________________________________________________________________

ARABIA SAUDYJSKA:

WYSTAWA: Do 10 października Galeria Al-Athr w Dżuddzie będzie eksponować abstrakcyjne i geometryczne prace ponad 40 lokalnych oraz zagranicznych artystów na wystawie pt. The Language of Human Consciousness. Galeria powstała w 2009 roku i jej celem jest prezentowanie najważniejszych dzieł sztuki współczesnej. Wystawę otworzył dyrektor Tate Modern w Londynie i wziął udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego poruszono kwestię twórczości pionierów w tej dziedzinie sztuki tj. artystów jak Rasheed Araeen, Dana Awartani, Saleh Barakati and Richard Deacon. Organizowanie międzynarodowych wystaw na terenie Królestwa Arabii Saudyjskiej jest przykładem liberalizacji i stopniowego otwierania się kraju na inne kultury.
________________________________________________________________________________

STANY ZJEDNOCZONE:

NEWS: J. Paul Getty Trust – jedna z najbogatszych instytucji artystycznych na świecie obecnie zarządzana przez Jamesa Cuno – uhonorowała okolicznościowym medalem za szczególne osiągnięcia w dziedzienie muzealnictwa, badań z zakresu historii sztuki, filantropii Lorda Rothschilda. Lord  Rothschild w swojej długiej karierze obejmował prestiżowe i elitarne stanowiska na całym świecie – m. in. w Anglii, Rosji, Katarze. Był dyrektorem National Gallery w Londynie w latach 1985-1991 oraz w latach 1992-1998, kiedy Galeria została rozbudowana o kolejne skrzydła. W latach 2002-2004 objął stanowisko przewodniczącego jury Nagrody Pritzkera – najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie architektury.
________________________________________________________________________________

WENEZUELA:

NEWS: Odaliska w czerwonych spodniach – Matisse’a z 1926 roku wróciła do Wenezueli po prawie 15 latach poszukiwań. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Caracas podmieniono Odaliskę na falsyfikat pomiędzy rokiem 1999 a 2002. Władze Wenezueli zgłosiły się o pomoc do amerykańskiego FBI. Pomimo problemów, opieszałości służb amerykańskich, licznych protestów – w tym i słynnego protestu top less w stolicy Wenezueli – udało sprowadzić sie obraz z powrotem bez większych uszkodzeń. Od kilku dni Odaliska – choć już pilnie strzeżona – cieszy oko zwiedzających muzeum.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.