szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Córka Picassa przekazuje prace paryskiemu Muzeum Picassa

28.07.2014

Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Muzeum Picassa w Paryżu w dzielnicy Marais powstało w 1985 roku i zgromadziło aż 5000 dzieł wielkiego hiszpańskiego mistrza. Wiadomo już, że na jesień podczas wielkiego otwarcia dla zwiedzających zbiór ten rozszerzy się o prace będące własnością córki Picassa –  Mayi Widmaier Picasso.

Przez ostatnie pięć lat prowadzono w nim prace remontowe, a termin ponownego otwarcia zmieniano i odsuwano w czasie. Rozbudowę Hôtel Salé rozpoczęto od zakupu sąsiadującego budynku, co w efekcie ma powiększyć powierzchnię ekspozycyjną z 1600 m² do 3800 m², czyli ponad dwukrotnie. Niestety wraz z postępem prac pojawiały się kolejne problemy. Budowa przeciągała się, kilkukrotnie przekroczono planowany budżet, a pracownicy zaczęli się skarżyć. Choć dla tak wielkich inwestycji finansowych, przesuwanie daty otwarcia to nic wielkiego, niektóre media i środowiska szczególnie ostro reagowały na informacje płynące z Muzeum. W konsekwencji paryski Minister Kultury Aurélie Filippetti zwolnił 58-letnią dyrektorkę Muzeum Picassa –  Anne Baldassari, która przez ostatnie 23 lata pracowała w murach barokowego Hôtel Salé. Jest nieocenioną znawczynią twórczości Picassa, jednakże zdaje się, że nie ma głowy do interesów. Ustalony 30-milionowy limit przekroczyła o 22 miliony euro. Pomimo optymizmu i pokładanych nadziei, w maju 2014 roku została zwolniona, a na jej miejsce powołano Laurent Le Bon.

Jedyny żyjący syn Pabla Picassa – Claude Picasso, który jest członkiem zarządu Muzeum Picassa, nie krył swojego oburzenia. Skomentował decyzję Ministra Kultury jako niedorzeczną i wręcz groteskową. Na łamach francuskiego „Le Figaro” powiedział, że jeżeli ktokolwiek myśli, iż jest w stanie zająć miejsce takiej kuratorki jak Baldassari jest w błędzie. Ponadto zagroził odebraniem obrazów, które przekazał Muzeum w darze. Zdawałoby się, że od początku inwestycji towarzyszy pech…

Pierwsze pozytywne informacje zaczęły spływać do mediów niedawno. M. in. dziennikarze zostali zaproszeni na oprowadzanie po Muzeum, aby można było ocenić postępy prac remontowych. Otwarcie planuje się za 3 miesiące, a konkretnie na 25 października 2014 roku. Data otwarcia ma zbiec się z 133. rocznicą urodzin hiszpańskiego kubisty. Z tej okazji 78-letnia Maya Widmaier Picasso – córka Pabla Picassa ze związku z Marie-Thérèse Walter w latach 1927-1930 – ogłosiła przekazanie na rzecz Muzeum rysunków (w tym serię szkiców przedstawiających ją samą z lalką) wraz z notatnikiem ojca z 1960 roku, w których znajduje się 38 szkiców ołówkiem.

Być może już na jesień miłośnicy sztuki Picassa będą mieli okazję ponownie obcować z jego sztuką w Paryżu. Do listopada jednak mogą mieć kontakt z jego dziełami w Polsce podczas wystawy Picasso Dali Goya. Tauromachia – walka byków – pierwszej na świecie wystawie poświęconej w całości tematyce hiszpańskiej korridy.

Fot. (góra), Pablo Picasso, Maya and her Doll, źródło: Wikiart.org

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.