szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Afgańska historia walki o kulturę

29.07.2014

Świat: wydarzenia

Praca muzealnika nie jest łatwa, choć przynosi wiele satysfakcji. Wymaga wielu poświęceń, spędzenia długich godzin w muzeum, ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco w nowościach branżowych. Czasami jednak muzealnik musi stawać w obronie eksponatów, aby ocalić dziedzictwo kulturowe. Przed takim zadaniem stanęli pracownicy Muzeum Narodowego w Kabulu – stolicy ogarniętego wojną Afganistanu.

Dramatyczna walka z czasem

Podczas wojny domowej w Afganistanie pięciu pracowników Muzeum Narodowego w Kabulu narażało swoje życie, aby chronić to co najcenniejsze – eksponaty muzealne o bezcennej wartości historycznej i kulturowej dla Afganistanu. Tysiące ludzi straciło życie, a setki skarbów dziedzictwa narodowego przepadło lub zostało rozkradzionych. Pewnie nigdy nie uda się ich odzyskać…

W latach 80. doszło do eskalacji konfliktu, a trzymanie wartościowych przedmiotów w budynku Muzeum stało się jeszcze bardziej niebezpieczne. Shairazuddin Saifi – jeden z kustoszy – postanowił przy pomocy innych kolegów ukryć eksponaty. Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem. Przeniesienie w sekrecie obiektów zajęło im aż 8 lat i było niemalże akcją partyzancką. Saifi do samego końca był przekonany o słuszności swojej decyzji i z narażeniem życia strzegł tajemnicy o miejscu ukrycia skarbów. Nie wszystko jednak dało się uratować. W latach 90. nadeszły jeszcze trudniejsze czasy, gdy na teren Afganistanu wkroczyli Talibowie i rozpoczęli bombardowanie Kabulu. Jedna z bomb trafiła budynek Muzeum Narodowego… Abdul Basir Kamjo – inny pracownik Muzeum – sporządził własny bilans strat, mówiąc: „straciliśmy trzy miliony ludzi, straciliśmy 70% zbiorów muzealnych, a tym samym straciliśmy historię i dziedzictwo”.

„Posiadacze kluczy” ujawniają się

Po 16 latach ukrywania się „posiadacze kluczy” do skrzyń ze skarbami zaczęli się ujawniać. Jeszcze kilka lat temu sądzono, że to, co udało się ocalić z narażeniem życia w latach 80., również przepadło. Niedawno jeden z pracowników Muzeum Narodowego w Kabulu przybył do Perth do Australii, gdzie opowiedział dramatyczną historię walki w obronie kultury. Niemal od razu wywołało to burzę w środowisku, wzruszenia nie mogli ukryć też archeolodzy. W 2003 roku wyjęto  ze skarbca Banku Centralnego w Arg – Pałacu Prezydenckim w stolicy Afganistanu. W czerwcu 2004 roku po dokładnym zbadaniu przedmiotów ogłoszono oficjalnie – dziedzictwo kulturowe przetrwało.

Afganistan: ukryte skarby w Western Australian Museum

Dla Dr Moyi Smith – szefowej departamentu antropologii i archeologii w Western Australian Museum – to wydarzenie rangi międzynarodowej. Z tej okazji australijskie muzeum przygotowało wystawę Afganistan: ukryte skarby, którą otwarto kilka dni temu – 26 lipca 2014 roku. Ekspozycja obejmuje ponad 230 przedmiotów, przy czym niektóre z nich datuje się na 4000 lat. Są to rzadkie i unikatowe eksponaty m. in. ze złota i brązu jak biżuteria, rzeźby, malowane szkło, tradycyjne elementy dekoracyjne ubioru z najdawniejszych epok. Wystawa, którą zorganizowano w Australii, ma przyczynić się do ocalenia historii Afganistanu oraz przybliżenia tej bogatej i pięknej kultury nam wszystkim.

Oglądając ją, nie należy zapominać o dzielności, wytrwałości, oraz wielkiej odwadze Afgańczyków, którzy walczyli w obronie kraju oraz jego historii.

Fot. (góra/top) Malowany puchar, I wiek n. e., szkło, źródło: Western Australian Museum

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.