szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Brudne łóżko Tracey Emin jedzie do Tate Modern

30.07.2014

Świat: wydarzenia

1 lipca po ponad 15 latach oczekiwania Charles Saatchi wystawił na aukcję nietypową, budzącą wiele kontrowersji instalację – My Bed – stworzoną przez brytyjską artystkę Tracey Emin. Do nierównej walki o dzieło stanęła m.in. galeria Tate Modern, ale brudne łóżko, pełne kondomów i zużytej bielizny trafiło do niemieckiego biznesmena Christiana Duerckheima za ponad 2 mln funtów przez. Od wczoraj wiadomo, że My Bed zostanie wypożyczone.

„Mam obsesję na punkcie sztuki moich czasów.”

Christian Duerckheim uchodzi za najważniejszych kolekcjonerów sztuki na świecie. Choć w ciągu dnia pracuje w branży przemysłowej, wieczorami poszukuje nowych okazji do wzbogacenia swojej znakomitej kolekcji. Często mawia: „mam obsesję na punkcie sztuki moich czasów”. Oprócz najwybitniejszych nazwisk, kupuje obrazy artystów mniej znanych, często prosto z ich studia. Przyczynił się w ten sposób do wypromowania twórców niemieckich jak Baselitz, Polke czy Richter, których poznał w latach 70. ubiegłego wieku. W 2011 roku podczas nowojorskiej aukcji Sotheby’s kolekcja Duerckheima wystawiona na aukcji sprzedała się za łączną kwotę 96,6 mln dolarów, o 20 mln więcej niż szacowano. Jeden z obrazów osiągnął rekordową sumę niemal 10 mln dolarów, a była to Dżungla z 1967 roku Sigmara Polke, często porównywanego do twórczości Roya Lichtensteina.

W kolekcji Duerckheima znajduje się doskonały wybór dzieł sztuki nie tylko niemieckiej, ale również i brytyjskiej w przeważającej większości zakupionych poprzez Sotheby’s. Niedawno jeden z dyrektorów tego domu aukcyjnego, Cheyenne Westphal, otrzymał specjalne zaproszenie do obejrzenia kolekcji, a ma to służyć wstępnym przymiarkom do jej wyceny.

Radość w Tate Modern

Dzisiaj jednak cała uwaga skupia się wokół My Bed i ustaleń niemieckiego kolekcjonera w sprawie tego dzieła. Dyrektor Galerii Tate Modern, Nicholas Serota, który nie dysponował wystarczającymi funduszami do zakupu instalacji podczas lipcowej aukcji, nie krył zadowolenia z decyzji Christiana Duerckheima. Kolekcjoner zgodził się na wypożyczenie dzieła Tracey Emin na okres 10 lat dla Tate Modern. To będzie pierwsza okazja do udostępnienia instalacji Emin dla szerszej publiczności. Według wstępnych ustaleń wystawę będzie można oglądać już na jesień.

Fot. (góra) Tracey Emin, My bed, źródło: Saatchi Gallery

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.