szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Portal społecznościowy dla artystów, kuratorów i historyków sztuki

05.08.2014

Świat: wydarzenia

Yongwoo Lee

Yongwoo Lee, Dyrektor International Biennial Association, źródło: biennialassociation.org

Inicjatywa stworzenia International Biennial Association (IBA), instytucji zrzeszającej organizatorów i kuratorów wydarzeń artystycznych jak biennale i triennale, narodziła się w Korei Południowej. Dołożono wszelkich starań do tego, aby powstała nowa, międzynarodowa organizacja non-profit z myślą o artystach, pisarzach, kuratorach i historykach sztuki, a niedawno odbył się pierwszy Zjazd Generalny.
W połowie lipca 2014 roku w Berlinie w budynku Haus der Kulturen der Welt odbył się pierwszy Zjazd Generalny przedstawicieli International Biennial Association, w trakcie którego wybrano nowy zarząd na nadchodzące trzy lata, choć nie była to dla nikogo niespodzianka. Dyrektorem pozostał Yongwoo Lee (dyrektor generalny Gwangju Biennale Foundation z Seulu), natomiast jego zastępcami mianowano Marieke van Hal (głowa Biennal Foundation z Amsterdamu) oraz Bige Örer (dyrektor Istanbul Biennial ze Stambułu). W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 członków IBA oraz przedstawicieli instytucji organizujących biennale z ponad 50 państw, wśród nich nie było polskich placówek. Według najnowszych danych statystycznych najwięcej członków pochodzi z Europy, bo aż 45%, region Azji i Pacyfiku to 23,5%, resztę stanowią członkowie z obu Ameryk oraz Bliskiego Wschodu wraz z Afryką.

Członkostwo w International Biennial Association

Dzieli się ono na trzy kategorie. Pierwsza to osoby indywidualne mające związek z organizacją wydarzeń artystycznych. Druga przewidziana jest dla instytucji i placówek kulturalnych, które organizowały biennale lub triennale min. trzy razy. Jeżeli dana placówka dopiero aspiruje do rangi profesjonalnej może stać się członkiem-obserwatorem. Czwarta kategoria to sponsorzy i jednostki wspierające finansowo działania IBA.

Jakie są korzyści?

IBA działa podobnie jak międzynarodowa platforma społecznościowa, z tym, że jest to platforma stworzona przez profesjonalistów z myślą o profesjonalistach w dziedzinie sztuk wizualnych, dlatego umożliwia ona dostęp do najświeższych informacji w kwestii wydarzeń artystycznych na świecie, pozwala na wejście w interakcję z innymi członkami społeczności oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. Co więcej, członkowie otrzymują publikacje wydawane przez IBA oraz specjalną kartę członkowską, co zapewnia zaproszenia na organizowane eventy, posiedzenia i zjazdy. Ponadto, dla aktywnych jest też możliwość robienia międzynarodowej kariery w strukturach IBA.

Fot. (góra/top), Zjazd Generalny International Biennial Association w Berlinie, źródło: biennialassociation.org

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Portal społecznościowy dla artystów, kuratorów i historyków sztuki”

  1. Tanabe

    Zapraszam do obejrzenia moich obrazów

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów