szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Migawki ze świata sztuki – vol.2

06.08.2014

Migawki ze świata sztuki, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Co nowego w tym tygodniu? Migawki ze świata sztuki to nowy cykl artykułów Rynku i Sztuki. Są to krótkie newsy informujące o najważniejszych, najciekawszych, kontrowersyjnych wydarzeniach i wystawach na świecie tak, aby nasi Czytelnicy mogli cały czas śledzić najnowsze wydarzenia na rynku sztuki na całym świecie, nie tylko w Europie czy Polsce.

CHILE:

WYSTAWA: W stolicy Chile Santiago 2 sierpnia otworzyła się wystawa katalońskiego malarza Joana Miró pt. The Power of Material Things, podczas której zaprezentowanych zostanie 112 prac z okresu 1931-1981. Ponad 40 z nich będzie można oglądać aż do końca października. Znaczna część prac stanowi własność Fundacji Joana Miró, która wypożyczyła prace. Będą to obrazy na płótnie, papierze, rzeźby oraz wydruki.

____________________________________________________________________________________________________

STANY ZJEDNOCZONE:

NEWS: Po 10 latach prezeska jednego z najważniejszych muzeów na świecie The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku Emily Kernan Rafferty ogłosiła przejście na emeryturę na wiosnę 2015 roku. Rafferty swoją karierę rozpoczęła od podrzędnego stanowiska administracyjnego w murach muzeum w roku 1976. Przez 30 lat awansowała na coraz wyższe stanowiska, aż w końcu w 2005 roku została wybrana przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa. Jak podkreśla, kierowanie Metropolitan Museum było dla niej wielkim zaszczytem i wyzwaniem. Do jej obowiązków należało m.in. nadzorowanie 1500 pracowników, nadzorowanie i dzielenie budżetu muzeum, decydowanie w sprawach prawnych, inwestycyjnych i technologicznych, a także i decydowanie o rozwoju i strategii marketingowej muzeum, budowanie więzi z rządem amerykańskim na wszystkich poziomach, pozyskiwanie środków. W latach 2009-2013 została ujęta w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet Nowego Jorku.

WYSTAWA: Muzuem Guggenheim w Nowym Jorku prezentuje obszerną wystawę prac włoskich futurystów z lat 1909-1944 pt. Reconstructive the Universe. Viviane Green – kuratorka wydarzenia – zebrała na potrzeby wystawy ponad 300 różnych obiektów w tym: obrazów, fotografii, rzeźb, ceramiki, filmów, a nawet muzyki czy przedstawień teatralnych, podzielonych na sekcje i ułożonych w porządku chronologicznym. To pierwsza tak skrupulatnie przygotowana wystawa poświęcona futuryzmowi na terenie Stanów Zjednoczonych. Wystawa kończy się 1 września 2014 roku.

NEWS: W sierpniu 58 najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki amerykańskiej zostanie zaprezentowanych w przestrzeni publicznej w ponad 50 tys. różnych miejsc jak billboardy, autobusy, wiaty przystanków na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Projekt „Art Everywhere”, czyli „Sztuka wszędzie” rozpoczął się instalacją dzieł sztuki na nowojorskim Times Square. 11 prac pochodzi z Los Angeles County Museum of Art. Dyrektorka instytucji określa wydarzenie: „wakacjami dla oczu”. Nic dziwnego, we wszystkich 50 stanach zamiast billboardów reklamowych pojawią się prace m.in. Marka Rothko, Andy’ego Wharhola, Roya Lichtensteina, Eda Ruscha i innych.
____________________________________________________________________________________________________

TURCJA:

WYSTAWA: W Stambule, kulturalnej stolicy Turcji, Muzeum Sztuki Współczesnej Elgiz zorganizowało oryginalną wystawę rzeźb, która będzie trwała przez okres wakacyjny. Wystawę ulokowano na dachu muzeum o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Co ważne, będą to prace artystów poniżej 40. roku życia. Do udziału zgłosiło się ponad 60 artystów, z czego zespół muzeum wybrał 32 prace. Dyrektor Muzeum Billur Tansel stwierdza, że poziom prac choć może nie jest zbyt wysoki, to sam projekt zakłada promocję młodej sztuki i danie szansy rzeźbiarzom, aby mogli rozwijać się i kształcić. W jego przekonaniu Turcji brakuje rzeźbiarzy na światowym poziomie.
____________________________________________________________________________________________________

GRUZJA:

WYSTAWA: Do 12 sierpnia trwa wystawa  w Muzeum Narodowym w Tbilisi prezentująca współczesną grafikę gruzińską tworzoną przez różne pokolenia najwybitniejszych gruzińskich artystów jak Irakli Parjiani, Esma Oniani, Rusudan Petviashvili, Irakli Chikovani oraz wiele innych. Wystawa stanowi summę osiągnięć Gruzji w dziedzinie grafiki użytkowej i artystycznej.
____________________________________________________________________________________________________

JAPONIA:

TRIENNALE: 1 sierpnia miało miejsce uroczyste otwarcie 5. Yokohama Triennale, wielkiego międzynarodowego wydarzenia zrzeszającego 65 artystów z całego świata m.in. z Chin, Korei, Libanu, Belgii, Kuby a nawet z Polski. Tegoroczna edycja będzie próbą odpowiedzi na trzy nurtujące pytania człowieka zanurzonego w rzeczywistość wielkomiejskiej metropolii: kiedy po raz ostatni udało ci się wyciszyć hałas i zastanowić nad tym, co jest dla ciebie ważne, o czym najczęściej zapominamy w chaosie codzienności i czy zdarzyło ci się zgubić coś w masie informacji. Dyrektor Triennale Yasumasa Morimura chce przewartościować pewne zjawiska znane człowiekowi z codziennej rutyny. M.in. w centrum uwagi znajdzie się instalacja przedstawiająca kubeł na śmieci, którego zwykle nie dostrzegamy, ponieważ jest nieestetyczny i pod tym względem bezużyteczny. Na Triennale pojawią się też polskie akcenty – zostaną zaprezentowane prace polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.