szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Rośnie wartość światowego rynku sztuki

08.08.2014

Aukcje, Inwestowanie w sztukę, Świat: wydarzenia, Trendy inwestycyjne

Poradnik o rynku sztuki

W pierwszej połowie 2014 roku wartość rynku sztuki rekordowo wzrosła o 17% dolarów, jak twierdzi francuska firma Artprice, która zajmuje się monitorowaniem wyników aukcyjnych na całym świecie i sporządzaniem raportów.

Dwa największe domy aukcyjne Christie’s i Sotheby’s odnotowały znaczny zysk w pierwszym półroczu. Pierwszy pobił rekord sprzedaży generując obroty na poziomie 4,5 mld dolarów w zaledwie 6 miesięcy. W stosunku do 2013 roku sprzedaż zwiększyła się o 22%. Sotheby’s, choć plasuje się na drugim miejscu, zwiększył sprzedaż aż o 47%, jeżeli wziąć pod uwagę sukcesy na azjatyckim rynku sztuki. Przez ostatnie pół roku Sotheby’s zarobił 3,1 mld dolarów.

Rynek sztuki jest nienasycony

Thierry Ehrmann, prezes Artprice’a, w jednym z wywiadów powiedział: „rynek sztuki jest nienasycony”. Dodał też, że w okresie powojennym zarejestrowano około pół miliona kolekcjonerów i osób funkcjonujących na rynku sztuki, dzisiaj liczbę tę szacuje się na ok. 70 mln miłośników sztuki i inwestorów z całego świata.

Podsumowując osiągi domów aukcyjnych, analitycy oszacowali, że całkowity zysk na rynku sztuki w pierwszym półroczu wyniósł 7,15 mld dolarów, to 1 mld więcej w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku. Taki stan rzeczy aukcjonerzy zawdzięczają inwestycjom w platformy internetowe oraz otwarcie się na nowych kolekcjonerów z Azji. Christie’s odnotował fakt, że 24% wszystkich klientów w tym okresie to klienci nowi.

Według organizacji Art Economics wartość rynku sztuki obecnie wynosi 65,9 mld dolarów i ciągle rośnie. 28% zysku całego rynku generują Stany Zjednoczone, tuż za nimi plasują się Chiny z wynikiem 27,7%, na trzecim miejscu jest Wielka Brytania z wynikiem 25%. Według Ehmanna 86% wszystkich transakcji na rynku sztuki dzieje się właśnie w tych trzech krajach.

Czy istnieją powody do obaw, że bańka spekulacyjna w pewnym momencie pęknie? Thierry Ehrmann z Artprice uspokaja. Twierdzi, że rynek sztuki jest w bardzo dobrej kondycji ze względu na dwa czynniki – inwestorów oraz aktywną działalność muzeów. Oznacza to, że na rynku sztuki obecni są nie tylko indywidualni kolekcjonerzy, ale również i całe organizacje, co zapewnia stabilność.

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.