szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Migawki ze świata sztuki – vol. 3

13.08.2014

Migawki ze świata sztuki, Świat: wydarzenia

Co nowego w tym tygodniu? Migawki ze świata sztuki to nowy cykl artykułów Rynku i Sztuki. Są to krótkie newsy informujące o najważniejszych, najciekawszych, kontrowersyjnych wydarzeniach i wystawach na świecie tak, aby nasi Czytelnicy mogli cały czas śledzić najnowsze wydarzenia na rynku sztuki na całym świecie, nie tylko w Europie czy Polsce.

AUSTRALIA

News: 33-letni Tony Albert – australijski artysta z Sydney – zdobył prestiżową nagrodę Aboriginal Art Award, a tym samym 50 tys. dolarów australijskich. W konkursie zaprezentował fotografię  We Can Be Heroes, które przedstawia 10 młodych ludzi ze znakiem tarczy do strzelania namalowanym na klatce piersiowej. Jest to artystyczna odpowiedź na protest z 2012 roku, kiedy to zastrzelono dwóch nastolatków, rdzennych Australijczyków.
_______________________________________________________________________________________

KUBA

News: Bronx Museum w Nowym Jorku planuje zorganizować wystawę podczas 12. Biennale w Hawanie w 2015 roku. Następnie w 2016 roku odbyłaby się wystawa kubańskich artystów w murach Bronx Museum. Wspierając wymianę kulturalną pomiędzy USA, a Kubą, stopniowo przełamuje się lody i załagadza długoletni konflikt pomiędzy państwami. Dyrektorka National Fine Arts Museum w Hawanie Ana Cristina Perera podjęła już pierwsze kroki. W piątek 1 sierpnia otworzyła wystawę pt. African American Artists and Abstraction, na której zaprezentowane zostały prace dziewięciu amerykańskich artystów. Na szczęście embargo nałożone na Kubę ze strony amerykańskiej nie obejmuje sztuki, co więcej, od 2009 roku restrykcje odnośnie podróżowania po Kubie są łagodniejsze, dlatego aż 80 amerykańskich kuratorów, historyków sztuki i osób profesjonalnie zajmujących się sztuką odwiedziło piątkową wystawę.
_______________________________________________________________________________________

SYRIA

Wystawa: Syryjscy artyści nie godzą się na obecną sytuację w ich kraju. Część z nich postanowiła zaprotestować wobec wojennej rzeczywistości poprzez sztukę, którą dostrzeże się również poza granicami Syrii. Prace dwóch artystów Mohannada Orabiego oraz Othmana Moussy od 7 sierpnia prezentowane są w Ayyam Gallery w Londynie. Kuratorem wystawy Syria’s Apex Generation jest Maymanah Farhat, który miał okazję organizować prestiżowe wystawy na Bliskim Wschodzie m.in. w Dubaju.
_______________________________________________________________________________________

STANY ZJEDNOCZONE

News: Władze Stanów Zjednoczonych są zaniepokojone sytuacją na rynku sztuki, a dokładnie procederem nielegalnego handlu kością słoniową poprzez domy aukcyjne. Według raportu opublikowanego przez International Fund for Animal Welfare kolekcjonerzy kupujący dzieła sztuki nie potrafią odróżnić wieku kości słoniowej, co więcej nie posiadają też żadnych dowodów stwierdzających taki wiek. Władze zapowiadają uregulowanie prawne w tym zakresie.

Wystawa: Cały świat żegna Robina Williamsa, laureata Oscara za rolę w filmie Buntownik z wyboru. W sposób wyjątkowy żegnają go Stany Zjednoczone. Od wtorku 12 sierpnia w Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie DC można obejrzeć fotografię przedstawiającą portret aktora wykonaną przez Michaela Dresslera w 1979 roku na potrzeby „Times Magazine”.

Wystawa: W Milwaukee Museum w stanie Wisconsin do końca września można oglądać retrospektywę twórczości Wassily’a Kandinsky’ego. Wystawa jest wynikiem współpracy dwóch kuratorów: Angeli Lampe z Brady Robertsem, dyrektorem z Milwaukee Museum i prezentuje wszystkie dekady pracy twórczej rosyjskiego malarza od momentu opuszczenia przez niego ojczyzny.
_______________________________________________________________________________________

JAPONIA

Wystawa: W Galerii Miejskiej Sztuki Współczesnej w Hiroszimie 2 sierpnia nastąpiło otwarcie interesującej wystawy pt. Neither/Both, dzięki której zwiedzający będą mogli zapoznać się z japońską sztuką współczesną najbardziej znanych japońskich twórców jak Yayoi Kusama, Yokoo Tadanori, Arakawa Shusaku i innych, ale także ze sztuką zachodnią Francisa Bacona i Adriana Berga. Wystawa koncentruje się wokół recepcji sztuki ekspresjonistycznej, która balansuje pomiędzy formami abstrakcyjnymi i reprezentacyjnymi.
_______________________________________________________________________________________

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Wystawa: Od dzisiaj 13 sierpnia 2014 roku przez dwa tygodnie będzie można wziąć udział w programie edukacyjno-informacyjnym Open Design Cape Town 2014. Na wystawie zaprezentowane zostaną wszystkie dziedziny projektowania i designu wykorzystywane w XXI wieku. Dzięki współpracy na wszystkich szczeblach tj. władz lokalnych, nauczycieli, wykładowców, studentów, artystów, galerii i studiów projektowych udało się stworzyć bogaty program performanców, wykładów, seminariów, warsztatów i wystaw.
_______________________________________________________________________________________

UGANDA

Biennale: 2 sierpnia miało miejsce otwarcie wielkiego wydarzenia – Kampala Biennale w Ugandzie, którego celem jest promowanie sztuki afrykańskiej. Na wystawach zaprezentowane zostaną prace 45 artystów aż z 13 różnych afrykańskich krajów m.in. z Ugandy, Togo, Etiopii, Południowej Afryki, Nigerii i Kenii. Tematem przewodnim wydarzenia jest Afryka w przyszłości, a celem organizatorów jest nawiązanie kulturowego dialogu pomiędzy społeczeństwem afrykańskim a ogromnymi społecznościami globalnej wioski jak Indie, USA i Europa.  Wystawa ma służyć wypracowaniu wspólnego stanowiska w kwestii sztuki wizualnej, która jest tworzona przez afrykańskich artystów i zacieśnieniu więzów na płaszczyźnie kulturowej pomiędzy państwami Afryki. Kampala Biennale potrwa do końca sierpnia.

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.