szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Superman i Batman najlepsi na aukcjach

13.08.2014

Aukcje, Rekordy aukcyjne, Świat, Świat: aukcje

W zeszłym tygodniu odbyła się aukcja komiksów w jednym z amerykańskich domów aukcyjnych zajmujących się sprzedażą obiektów kolekcjonerskich. Odnowiony numer „Action Comics” z 1938 roku był najbardziej pożądanym komiksem, co więcej, ta sprzedaż ustanowiła nowy rekord aukcyjny w tej kategorii.

W Dallas 7-9 sierpnia miała miejsce emocjonująca aukcja, podczas której dom aukcyjny Heritage Auctions sprzedał wszystkie z 1694 wystawionych komiksów. Całkowity dochód z aukcji wyniósł ponad 5 mln dolarów i jest to imponujący wynik w tej kategorii aukcyjnej. Co ciekawe, w licytacji uczestniczyło prawie 3000 kolekcjonerów z całego świata, z czego pierwsza połowa licytowała na żywo, a druga połowa podbijała ceny przez Internet.

Najdrożej sprzedanym i przy okazji najdroższym w historii komiksów odnowionych był Action Comics #1. Wydanie po raz pierwszy pojawiło się 18 kwietnia (choć na okładce widnieje data czerwcowa) 1938 roku nakładem DC Comics, Inc. i to właśnie w tej serii po raz pierwszy czytelnicy za sprawą Joe’go Shustera i Jerry’ego Siegela poznają ponadczasowych bohaterów jak np. Superman. Seria Action Comics to obecnie najbardziej pożądane, a co za tym idzie – najdroższe wydania komiksów na świecie. Nie zniszczone pojedyncze egzemplarze potrafią osiągnąć jednorazowo nawet do 2 mln dolarów. Z tego względu nie powinno dziwić, że pierwszy numer – choć po „renowacji” – po raz kolejny pobił rekord aukcyjny. Podczas sierpniowej aukcji w Dallas sprzedał się za ponad 167 tys. dolarów.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, ale cena jaką uzyskał odnowiony Action Comics #1 nie była dla nas aż tak wielkim zaskoczeniem. Jest to wydanie rozpoznawalne niemal przez wszystkich. Wszyscy są pod wrażeniem, chociażby widząc ten egzemplarz, a każdy kolekcjoner marzy, aby mieć to wydanie w swojej kolekcji” – komentuje wyniki aukcji Lon Allen, dyrektor Departamentu Komiksu w  Heritage Auctions.

Poza Action Comics na aukcji pojawiły się inne ważne pozycje w historii światowego komiksu. Na drugim miejscu pod względem uzyskanej ceny, z wynikiem 131 tys. dolarów, uplasowała się trzystronicowa historia obrazkowa autorstwa Roberta Crumba pt. Ducks Yas Yas z 1968 roku, uznawana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć tego twórcy. Na trzecim miejscu pojawił się Batman, a dokładnie zaledwie jedna, 14. strona komiksu Batman: The Killing Joke Briana Bollanda z 1988 roku. To właśnie na stronie 14. rozgrywa się jedna z ważniejszych scen, kiedy to Barbara Gordon, czyli Batgirl, otwiera drzwi swojego mieszkania i… zauważa czekającego na nią Jokera. W tym momencie Joker bez wahania strzela do Batgirl.

„Jest bardzo niewiele takich pojedynczych stron w historii komiksu, które są tak popularne i nie tracą na wartości z czasem, gdy pewne mody przemijają. Z tego względu, niewiele z nich osiąga cenę powyżej 100 tys. dolarów. 14. strona The Killing Joke ma naprawdę ogromną wartość” – informuje Todd Hignite, wiceprezes Heritage Auctions.

Najlepsze wyniki na aukcji Comics & Comic Art Signature Auction, 7-9 sierpnia 2014, Dallas, oprac. Rynek i Sztuka

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.