Amerykański kolekcjoner i galerzysta zakupił od rosyjskiego dealera kilkadziesiąt obrazów. Sprzedał je Rosjanom, a ci zwrócili je kolekcjonerowi, twierdząc, że są to falsyfikaty. Sami wypierają się, mówiąc, że to kolekcjoner podmienił je. Już na początku października będzie mieć miejsce – kosztująca 62 mln dolarów – rozprawa sądowa.
Gary Tatintsian – znany i szanowany w społeczności artystów i historyków sztuki – galerzysta, kolekcjoner i inwestor, właściciel galerii sztuki w Nowym Jorku oraz nowej galerii w Moskwie dokonał zakupu ponad 160 dzieł od Leva Nussberga – handlarza dzieł sztuki z Connecticut, w 2006 roku. M.in. od niego Tatintsian zakupił prace Kazimiera Malewicza, które miały mieć najwyższą wartość. Problem pojawił się, gdy Tatintsian postanowił sprzedać prace rosyjskim oligarchom. Do transakcji doszło, jednak Rosjanie zwrócili mu aż 35 dzieł, twierdząc, że Tatintsian przehandlował im falsyfikaty… Co więcej, zażądali natychmiastowego zwrotu zainwestowanych środków. Na chwilę obecną właściciel nowojorskiej galerii stracił 3 mln, wypłacając odszkodowania z tytułu sprzedanych falsyfikatów. Jednak uważa, że to on sam padł ofiarą oszustwa i wszystkiemu winny jest handlarz z Connecticut.
Lev Nussberg twierdzi, że dzieła, które wróciły do Tatintsiana, nie są tymi, które on mu sprzedał. Afera nabrała rozgłosu, ponieważ nie na ścieżkę sądową z Garym Tatintsianem Lev Nussberg wkroczył już w kwietniu 2013 roku. Wtedy to sprawa niezapłacenia przez galerzystę należnej sumy za 98 prac została skierowana do manhattańskiego Sądu Najwyższego, który przyznał odszkodowanie w wysokości 2,6 mln dolarów rosyjskiemu handlarzowi. Według sędziego Shirley Kornreich „sprzedaż prac przez Leva Nussberga oznacza przysługujące mu z tego tytułu należności”. Zauważa też, że nie wszystkie prace zostały zwrócone, dlatego tylko sześć z nich będzie wzięte pod uwagę w czasie kolejnej rozprawy.
Kto zatem jest winny? Kiedy nastąpiła podmiana? Termin rozprawy ogłoszono na początek października 2014 roku.
Fot. Kazimierz Malewicz, Autoportret, 1912, źrodło: Wikipedia
Karolina Przybylińska
Portal Rynek i Sztuka