szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Skradziona Madonna z kościoła w Modenie

18.08.2014

Świat: wydarzenia

XVII-wieczny obraz autorstwa znanego włoskiego malarza epoki baroku – Guercino, został skradziony z kościoła San Vincenzo w Modenie w niedaleko Bolonii. Jak się okazało dzieło sztuki nie było odpowiednio zabezpieczone – nie zadziałał alarm, nie zadbano też o ubezpieczenie…

Obraz Madonna ze św. Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą z 1639 roku autorstwa Giovanniego Francesca Barbieri, zwanego Guercino, wyniesiono w niedzielę z kościoła San Vicenzo położonego w samym centrum Modeny. Kradzież zgłosił proboszcz kościoła ojciec Gherardi, który przyznał, że obraz nie był ubezpieczony, ponieważ parafii nie było na to stać. Jak się okazało, alarm zainstalowany, dzięki wsparciu ze strony banku Fondazione Cassa di Risparmio di Modena, był nieaktywny od lat 90., ponieważ już od dawna nie opłacano składki ubezpieczeniowej.

Policja nie znalazła żadnych śladów włamania. Księża podejrzewają, że złodzieje musieli ukryć się w kościele po ostatniej niedzielnej mszy. Podejrzewa się, że przestępcy ukradli obraz wraz z ramą i ze względu na jego pokaźne rozmiary musieli przetransportować go busem. Śledczy analizują zapis z monitoringu pobliskiej kamery. Przypuszcza się, że kradzież obrazu została zlecona przez kolekcjonera dzieł sztuki. Biorąc pod uwagę fakt, że  Madonnę ze św. Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą uznaje się za arcydzieło, które jest powszechnie znane, nie ma możliwości sprzedania go w legalnym obrocie dzieł sztuki. Co ważne, obrazy Guercina są warte tysiące dolarów i zdobią ściany najznakomitszych światowych galerii sztuki, są m.in. w National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art czy Luwrze.

Fot. Guernico, Madonna ze św. Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą, 1639, własność kościoła San Vicenzo w Modenie

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.