szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Migawki ze świata sztuki – vol. 4

20.08.2014

Migawki ze świata sztuki, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Co nowego w tym tygodniu? Migawki ze świata sztuki to nowy cykl artykułów Rynku i Sztuki. Są to krótkie newsy informujące o najważniejszych, najciekawszych, kontrowersyjnych wydarzeniach i wystawach na świecie tak, aby nasi Czytelnicy mogli cały czas śledzić najnowsze wydarzenia na rynku sztuki na całym świecie, nie tylko w Europie czy Polsce.

STANY ZJEDNOCZONE

News: Policji stanowej udało się złapać wandala dzieł Banksy’ego. Zniszczył on aż dwa murale wykonane przez brytyjskiego artystę street artu na potrzeby miasta Park City w stanie Utah. Sprawcę osądzono bardzo surowo: otrzymał 10 tys. dolarów kary i grozi mu aż 15 lat więzienia…

News: Prezes the American Association of Museums (AAM) Ford W. Bell podjął oficjalną decyzję o odejściu na emeryturę. Kierował on organizacją od 2007 roku, a zakończenie kariery zaplanował na maj 2015 roku. AAM to najważniejsza organizacja non-profit zrzeszająca muzea i galerie na terenie Stanów Zjednoczonych. Stowarzyszenie założono na początku XX wieku w Waszyngtonie D.C. Służył ono instytucjom kultury jako organ doradczy i pomocniczy, a także jako platforma wymiany doświadczeń. M.in. dzięki działalności Bella udało się ochronić narodową kolekcję dzieł sztuki zgromadzoną w Detroit Institute of Arts, którą galeria chciała sprzedać w 2013 roku.

Aukcja: Nowojorski oddział domu aukcyjnego Bonhams zapowiada aukcję sztuki chińskiej na 15 września. Na sprzedaż zostanie wystawiona rzeźba z brązu przedstawiająca Guanyina, buddyjskiego bodhisattwę, z końca czasów dynastii Ming. Analitycy Bonhamsa spodziewają się ceny końcowej w granicach 150 tys. Podobną popularnością cieszy się tuszowe malarstwo chińskie, a przede wszystkim zwój XX-wiecznego chińskiego artysty Xu Beihong przedstawiający konia stojącego tyłem pod wierzbą z głową zwróconą w przeciwnym kierunku z 1943 roku. Szacowana cena za to dzieło to nawet 200 tys. dolarów.

Wystawa: Od 21 października w Philadelphia Museum of Art będzie można oglądać wystawę poświęconą twórczości Paula Stranda – fotografa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku uznanego za mistrza modernizmu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 250 odbitek przedstawiających 50 lat kariery artystycznej Stranda. Będą to zdjęcia z lat 1910-1960 prezentujące naturę, fotografię konceptualną, maszyny oraz doświadczenia z podróży po Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Nowej Anglii, Francji, Włoszech, Szkocji, Egipcie, Maroko, Ghanie i Rumunii.
________________________________________________________________________________

AUSTRALIA

News: Po 15 latach walki Dawida z Goliatem – australijska kolekcjonerka Louise McBride, której dom aukcyjny Christie’s sprzedał falsyfikat obrazu Alberta Tuckera, doczekała się sprawiedliwości. Australijski Sąd Najwyższy uznał Christie’s winnym, głównie ze względu na brak reakcji na wątpliwości kolekcjonerki co do autentyczności dzieła, a w konsekwencji sprzedaż falsyfikatu. Sędzia Patricia Bergin podejmie ostateczną decyzję o wysokości kary dla domu aukcyjnego i odszkodowania dla ofiary oszustwa w ciągu najbliższych kilku miesięcy. O sprawie informowaliśmy na łamach Rynku i Sztuki 25 lipca 2014 roku.

News: Miasto Syndey wyda prawie 8 mln dolarów australijskich na dzieła sztuki, które mają być na stałe umieszczone w przestrzeni miasta. Będą to trzy rzeźby, trzech znanych artystów – Brytyjki Tracey Emin, Japończyka Junya Ishigamiego, Australijczyka egipskiego pochodzenia Hany’ego Armaniousa. Pierwsza artystka zaprezentuje The Distance of Your Heart, będą to małe rzeźby 60 ptaków wykonanych z brązu siedzących na markizach i wiatach prowadzących na Harbour Bridge. Drugi artysta zaprezentuje rzeźbę Cloud Arch, który według krytyków i mediów przypomina nitkę dentystyczną lub prezerwatywę. Trzeci artysta zaprezentuje rzeźbę Pavilion – gigantycznych rozmiarów skrzynkę na mleko, którą bardzo często w sydnejskich kawiarenkach wykorzystuje się jako siedzenie. Ta rzeźba ma być zainstalowana w Parku Belmore. Jednakże mieszkańcy nie dostrzegają w propozycjach przedstawionych przez trójkę twórców niczego szczególnego, a tym bardziej nie widzą w nich żadnych walorów estetycznych. Podjęta została na forum publicznym dyskusja, czy miasto może wydawać pieniądze podatników na tego typu „sztukę”, która według wielu „nie cieszy oka”. Mieszkańcy Sydney są nastawieni bardzo krytycznie, jednakże władze miasta podjęły już decyzję, że rzeźby zostaną zainstalowane na stałe w 2017 roku.
________________________________________________________________________________

JAPONIA

Wystawa: Do 15 września w tokijskiej galerii Setagaya Art Museum będzie można obejrzeć wystawę prac z kolekcji Museum of Fine Arts z Bostonu pt. Western Artists and the Allure of Japan. Wystawa stanowić będzie podsumowanie najważniejszych osiągnięcia XIX- i XX-wiecznego japonizmu rozwijającego się głównie we Francji. Podczas wystawy prezentowany jest niezwykle cenny obraz Claude’a Moneta La Japonaise z 1876 roku, który przedstawia Europejkę ubraną w kimono w kolorze soczystej czerwieni.
________________________________________________________________________________

HONG KONG

Aukcja: Christie’s w Hong Kongu zapowiada na październik wyjątkową aukcję chińskich dzieł sztuki pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji amerykańskich. Tym razem nie będzie to chińska porcelana, a zdobione, dekoracyjne butelki i karafki używane przez chińską elitę XVIII i XIX wieku wykonane z różnych materiałów z najwyższą dokładnością – szkła, bambusa, laki. Szacowane ceny za niektóre unikatowe obiekty dochodzą nawet do pół miliona dolarów!
________________________________________________________________________________

TURCJA

Wystawa: Pera Museum w Stambule organizuje pierwszą w Turcji wystawę w całości poświęconą street artowi pt. Language of the wall. Swoje prace zaprezentuje ponad 20 artystów z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Francji i Turcji. Co ciekawe, pojawi się sztuka dwóch słynnych nowojorskich twórców graffiti – Futura i Cope2. Kuratorka wystawy Roxane Ayral zaprosiła też wielu artystów do upiększenia stambulskiej przestrzeni miejskiej. Wielkie otwarcie nastąpi 5 października.
________________________________________________________________________________

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Aukcja: Dom aukcyjny Christie’s prezentuje swoją propozycję dla klientów bliskowschodniego rynku sztuki. 21 października na aukcji Modern and Contemporary Arab, Iranian and Turkish Art w Dubaju będzie można kupić m.in. 10 prac wiodącego libańskiego artysty Shafica Abbouda z kolekcji Viviane i Roberta Debbasów. Tętniące kolorami abstrakcyjne prace Abbouda wycenia się na ok. 2 mln dolarów.

 

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.