szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Żółwie muszą odejść! Kontrowersyjna wystawa w Aspen w Stanach Zjednoczonych

27.08.2014

Świat: wydarzenia

W Aspen – w narciarskiej miejscowości w stanie Kolorado – prezentowano kontrowersyjną wystawę z wykorzystaniem żywych zwierząt, a konkretnie żółwi.. Jednak ze względu na skargi i spadek temperatur żółwiom, które profesjonalnie wywiązały się ze swojego zadania, będzie trzeba podziękować.

Cai Guo Qiang urodził się w 1957 roku w prowincji Fujian na wschodnim wybrzeżu Chin. W latach 80. rozpoczął twórczą pracę w Japonii, zajmując się głównie designem. Tam też zaczął odnosić pierwsze międzynarodowe sukcesy i zdobywać prestiżowe wyróżnienia. Nie rzadko wykorzystywał niecodzienne materiały do komponowania swoich prac – prowadził eksperymenty z prochem strzelniczym. Jednak to nie „wybuchowe” obrazy wzbudziły kontrowersje, ale najnowsza wystawa z wykorzystaniem żywych zwierząt, a konkretnie afrykańskich żółwi.

Tablety na skorupach

Projekt Moving Ghost Town, który wpisuje się w nurt sztuki konceptualnej, prezentuje trzy afrykańskie żółwie spacerujące na świeżym powietrzu. Mają one odtworzone warunki zbliżone do naturalnego środowiska – miękki torf, zielone wysepki i zadaszone miejsca to schowania się przed słońcem. Kontrowersje wzbudzają zainstalowane na skorupach tablety, które rejestrują otaczający gady świat. Filmy nakręcone przez żółwich reżyserów są udostępniane zwiedzającym wystawę. A zatem podziwia się świat z żółwiej perspektywy. Na Dalekim Wschodzie żółwie symbolizują przede wszystkim długowieczność i nieśmiertelność, ale także mądrość, zdolności kreacyjne i czas sam w sobie. Jako stworzenia mitologiczne i mogące obserwować rzeczywistość znacznie dłużej niż ludzie, mają lepsze predyspozycje do nagrywania filmu „o życiu” na Ziemi niż ludzie.

Zwierzęta zdają się wyglądać na zadowolone… Nie muszą obawiać się wrogów, mają przerwy od filmowania oraz codziennie ich stan zdrowia monitoruje weterynarz. Stanowią też część programu edukacyjnego mówiącego o ochronie ich ginącego środowiska naturalnego w Afryce. W oficjalnym oświadczeniu władze muzeum informują, że „eksponatom” nie dzieje się żadna krzywda.

Petycja przeciwko wystawie

Jednak nawet te zapewnienia nie przekonują radykalnych miłośników zwierząt, którzy żądają zwrócenia wolności zwierzętom. Petycję przeciwko wystawie podpisało już 18 tys. sygnatariuszy. Muzeum Sztuki w Aspen będzie musiało zakończyć prezentację instalacji  Moving Ghost Town przed czasem – finisaż planowano na 5 października, jednak nie z powodu protestujących. Wystawa będzie musiała być zamknięta ze względu na pogarszające się warunki pogodowe i zbyt zimną temperaturę powietrza.

Fot. (góra / top) Cai Guo Qiang, Moving Ghost Town, zdjęcie: Tony Prikryl, źródło: Aspen Art Museum, USA

Karolina Przybylińska

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.