szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Fotografie Edwarda Westona pojawią się na aukcji

28.08.2014

Aukcje, Świat, Świat: aukcje

Na wrzesień dom aukcyjny Sotheby’s zapowiada emocjonującą aukcję fotografii Edwarda Westona wywołanych przez Cole’a Westona – jedynego z czterech synów upoważnionego do obróbki zdjęć ojca.

Edward Henry Weston urodził się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Szczytowe lata jego twórczości przypadają na lata 20. XX wieku. Był jednym z najbardziej wpływowych fotografików swojego pokolenia. Fotografował krajobrazy, portrety, akty. Szczególną uwagę zwracał na formę i detal fotografowanej sceny. Jako pierwszy w historii otrzymał stypendium Guggenheim i tylko w ciągu dwóch lat wykorzystał 1400 negatywów.

Tylko jeden zdał egzamin

Gdy zapadł na chorobę Parkinsona, która uniemożliwiała mu fotografowanie, postanowił wtajemniczyć synów w arkana obróbki negatywowej i pozytywowej zdjęć. Tylko jeden z nich zdał egzamin – najmłodszy Cole Weston. Według wyraźnego zapisu w testamencie, jako jedyny miał prawo do wywoływania negatywów ojca i nikt poza nim nie był upoważniony. Edward Weston zmarł w 1958 roku, pozostawiając po sobie wybitny i niezwykle ważny dla historii tej dziedziny sztuki dorobek.

Dzieła sztuki,  a nie masowe odbitki

Cole Weston – zgodnie z ostatnią wolą ojca – do końca swoich dni, trzymał pieczę nad fotografiami Edwarda Westona. W 2003 roku zmarł, a zdjęcia trafiły do Center for Creative Photography w Tucson w stanie Arizona, jednak galeria nie otrzymała zgody na przygotowanie odbitek na własne potrzeby wystawiennicze. Artyście chodziło o to, aby jego prace nie krążyły jako tanie, masowe wydruki, ale jako dzieła sztuki mające stosowną wartość.

I rzeczywiście fotografie przygotowane osobiście przez Edwarda Westona sprzedają się za miliony dolarów, np. seria aktów z 1925 rok uzyskała kwotę końcową 1,6 mln dolarów w 2008 roku, natomiast seria Nautilus z 1927 roku 1,1 mln dolarów na aukcji w 2010 roku. Odbitki wykonane przez syna sprzedają się w granicach 3-20 tys. dolarów.

Sotheby’s planuje aukcję we wrześniu

30 września o godz. 11:30 nowojorski Sotheby’s zapowiada licytację fotografii z kolekcji Cole Weston Trust, która liczy ponad 500 odbitek. Jest to obecnie największa kolekcja zdjęć tego wybitnego amerykańskiego fotografa pozostająca w rękach prywatnych. Dyrektor departamentu fotografii Sotheby’s Denise Bethel zwraca uwagę na fakt, że „obróbka ciemniowa fotografii wychodzi z użycia, dlatego kolekcja Edwarda Westona jest jedną z ostatnich tak genialnych realizacji”.

Fot. (góra / top ) Edward Weston, Selected Nudes, Cole Weston, źródło: Sotheby’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.