szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Zainwestuj w sztukę: wrzesień 2014

01.09.2014

Poradnik, Trendy inwestycyjne, Zainwestuj w sztukę

Nowy cykl Rynku i Sztuki pt. „Zainwestuj w Sztukę” prezentuje prace funkcjonujące w obiegu galeryjnym, których wartość na rynku dzieł sztuki – szacowana na podstawie m.in. zainteresowania konkretnym nazwiskiem, dostępnością, techniką wykonania, trendami inwestycyjnymi – będzie systematycznie rosnąć. Szacuje się, że udział tzw. sztuki młodej w obrocie dziełami sztuki na polskim rynku stanowi obecnie prawie 50%. Interesują się nimi nie tylko kolekcjonerzy, ale i inwestorzy, dla których sztuka dawna pozostaje zbyt kosztowna. To właśnie młoda sztuka pozostaje obszarem, który daje możliwość największego zysku. Z tego też powodu, raz w miesiącu, przedstawimy Państwu zestawienie 10 prac młodych polskich twórców, oferowanych przez czołowe galerie sztuki, które naszym zdaniem stanowią atrakcyjny obiekt inwestycyjny.

Marta Kunikowska-Mikulska, Wśród pól, 2010, olej na płótnie, 120 x 100 cm (5 750 PLN)

MartaKunikowska-MikulskaWsrodpol2010120x100cmolejnaplotnPrezentowany w katalogu XXIV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie w 2012 roku oraz w Muzeum Kinematografii w Łodzi w 2013 roku w ramach wystawy indywidualnej Marty Kunikowskiej-Mikulskiej – Wśród pól jest personifikacją siły i spokoju oraz synonimem kobiecości malowanej na kanwie tradycyjnego dla polskiego malarstwa obrazu wsi. Artystka w ostatnich trzech latach uczestniczyła w szeregu wydarzeń, otrzymując kolejne wyróżnienia. Były to m.in. Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej w Kielcach, wystawa pokonkursowa XXIV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, wystawa finalistów Konkursu Fundacji im. Franciszki Eisbich w Warszawie, wystawa indywidualna w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi. Kunikowska-Mikulska jest absolwentką ASP w Łodzi. Dyplom w Pracowni Technik Litograficznych prof. Witolda Warzywody i aneks w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego uzyskała w 2005 roku. Uprawia malarstwo olejne i grafikę warsztatową. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania jej twórczością, która trafia głównie do prywatnych kolekcji współczesnej sztuki młodej. Dzieła artystki można nabyć tylko w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie oraz on-line, za pośrednictwem SalonSztuki.net.

Salon Sztuki jest kuratorską przestrzenią online. Galeria sprzedaje wyselekcjonowane prace młodych i uznanych twórców. Ich doskonały warsztat i rzeczywiste nowatorstwo przyczyniają się do tworzenia nowych nurtów w polskiej sztuce. Doświadczenie, wiedza i monitorowanie rynku talentów umożliwia kreowanie trendów w sztuce najnowszej. Zakupy zgodne z osobistymi upodobaniami estetycznymi, możliwość rozwijania zainteresowań sztuką i kontakt z projektantami wnętrz – to gwarancja profesjonalnego doboru dzieła sztuki zarówno do określonej przestrzeni, jak i do portfela inwestycyjnego.

SALONSZTUKI

—————————————————————————————-

Magdalena Kazimierska, Pejzaż Como, olej na płótnie, 180 x 200 cm, 2013 r. (16 800 PLN)

zdjecie nr 1 - pejzaz comoTwórczość Magdaleny Kazimierskiej zdobyła rozgłos i uznanie po wystawie pt. „Nowy realizm” z 1992 roku, organizowanej przez warszawską Zachętę. Od tamtej pory kolejne dzieła prezentowane były m.in. w Galerii Pracownia Otwarta (Kraków), Galerii Art Media (Warszawa), Galerii Klimy Bocheńskiej (Warszawa), Pawilonie Stabilnej Formy (Lublin), Galerii Olimp (Poznań), Mieszkaniu 23 (Kraków), Galerii Senatorskiej (Warszawa), Galerii Promocyjnej (Warszawa); oraz za granicą, m. in. na wystawie zbiorowej „The Place” (Glasgow, 2007) oraz na wystawie „Inspiring Humanity” ( Edynburg, 2007). Artystka jest absolwentką ASP w Warszwie. Pejzaż Como jest jednym z nielicznych przedstawień w dorobku Magdaleny Kazimierskiej, utrzymanych w konwencji malarstwa krajobrazowego. Artystka znana przede wszystkim z cykli tematycznych „Charyzmatyczni mężczyźni” oraz „Kwiat w środku”, podejmuje tu próbę znalezienia nowego języka malarskiego, ilustrującego przestrzeń rzeczywistą, jednak nie dającego wrażenia fotorealizmu. Zachowana zostaje natomiast cenna dla twórczości Kazimierskiej symboliczność przedstawienia oraz gra dwu- i trzywymiarowego planu. Obraz nie był dotąd prezentowany szerokiej publiczności.

101 Projekt to należąca do Barbary Elżanowskiej Rutherford prywatna galeria sztuki współczesnej, oferująca również doradztwo w zakresie tworzenia i rozwijania kolekcji dzieł sztuki. Galeria jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP) i Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Oddział stacjonarny, oferujący fotografie, grafiki, rysunki, obrazy i rzeźby, zlokalizowany jest w Warszawie przy ul. Nowy Świat. Galeria współpracuje z takimi artystami, jak: Zbigniew Waszczeniuk, Grzegorz Gwiazda, Tomasz Kuran, Magdalena Kazimierska, Wit Bogusławski, Mariusz Mierzejewski, Katarzyna Kalua Kryńska , Zbigniew M.Dowgiałło, Krzysztof Ostrzeszewicz.

logo 500x500-01

—————————————————————————————-

Mariusz Mierzejewski, Bez tytułu, 200 x 200 cm, technika własna na płótnie, 2013 r. (9 800 PLN)

zdjecie nr 2 - bez tytuluObraz nie prezentowany na wystawach i konkursach artystycznych, jedyną możliwością obejrzenia pracy był dzień „otwartych pracowni” w ramach Nocy Muzeów w roku bieżącym. Mariusz Mierzejewski stał się rozpoznawalny po otrzymaniu „wyróżnienia honorowego” II Triennale Malarstwa ANIMALIS. Bez tytułu wychodzi od ekspresjonizmu abstrakcyjnego, znanego choćby z przedstawień sztuki amerykańskich twórców. Inspirację stanowiły prace Roberta Rauchenberga. Widoczna jest również analogia do malarstwa Jakuba Ciężkiego – uwypuklona struktura farby, kontrast czerni i bieli z surowym płótnem.

101 Projekt to należąca do Barbary Elżanowskiej Rutherford prywatna galeria sztuki współczesnej, oferująca również doradztwo w zakresie tworzenia i rozwijania kolekcji dzieł sztuki. Galeria jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich (SAP) i Międzynarodowej Unii Antykwarycznej (CINOA). Oddział stacjonarny, oferujący fotografie, grafiki, rysunki, obrazy i rzeźby, zlokalizowany jest w Warszawie przy ul. Nowy Świat. Galeria współpracuje z takimi artystami, jak: Zbigniew Waszczeniuk, Grzegorz Gwiazda, Tomasz Kuran, Magdalena Kazimierska, Wit Bogusławski, Mariusz Mierzejewski, Katarzyna Kalua Kryńska , Zbigniew M.Dowgiałło, Krzysztof Ostrzeszewicz.

logo 500x500-01

—————————————————————————————-

Beata Będkowska, Sierpień, 2014, akryl na płótnie, 100 x 60 cm (2 400 PLN)

bedkowska sierpien gal mlod

Beata Będkowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2000 r. w pracowni prof. Stanisława Batruha). W międzyczasie kontynuowała studia w ramach stypendium Ecole de Beaux Artes w Tuluzie (1998 r.) oraz stypendium w Escuela Superior de Diseño Grafico „Elisava” w Barcelonie (1999 – 2000 r.). Swoje prace wystawiała m.in. w Niemczech i we Włoszech. Malarstwo Będkowskiej, jakkolwiek osobiste i skrajnie egzystencjalne, swoją formą nie narzuca sposobu interpretacji, co stanowi dodatkowy bodziec dla osób szukających kompromisu między sztuką zaangażowaną i dekoratywną. Sierpień, wchodzący w skład melancholijnego cyklu „W stronę morza”, jest pod tym względem wyjątkowy. Właściwe artystce elementy figuratywne, choćby w postaci sylwetek ludzkich, zostały całkowicie pominięte. Przesądza to o atrakcyjności dzieła na rynku, którą potęgować mogą kolejne sukcesy artystki. Niewątpliwym atutem tej twórczości sygnowanej rokiem 2014 jest również komplementarność względem obowiązujących trendów estetycznych.

Młoda Galeria powstała z potrzeby eksponowania niepowtarzalnych przedstawień polskiej sztuki współczesnej. Prezentuje dorobek artystów średniego i młodego pokolenia. Posiada w swojej ofercie malarstwo olejne, akwarele, grafikę, rysunek, fotografię i batiki. Gwarancją autentyczności dzieł jest certyfikat, wystawiany każdorazowy przy dokonaniu zakupu. Galeria uczestniczy w wydarzeniach artystycznych promujących młodą sztukę.

MlodaGaleria_logo2

—————————————————————————————-

Krzysztof Gierałtowski, Czesław Miłosz, zdjęcie pisarza wykonane w 1981 r.

1. Krzysztof Gierałtowski Czesław Milosz - poetaFot. sygnowana i numerowana ołówkiem na odwrocie, pochodzi z Portfolia Teka Indywidualności Polskie. Drukowana i certyfikowana, nakład od 1 do 10. Format 40 x 60 cm plus 5 cm passe-partout. Drukowana w epsonowskiej technologii Digigraphie na Traditional Photo Paper, 330gr/m2. Drukarka pigmentowa Stylus Pro 11880. Gierałtowski portretował Czesława Miłosza w zatłoczonej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Była to uroczystość przyznania nobliście tytułu doctora honoris causa. „Chcąc zwrócić oczy laureata na 300 mm obiektyw, skrobałem tynk balkonu nad prezydium, gdzie czyhałem. Osypujące się ziarna piasku nieznośnie hałasowały w pompatycznej ciszy” – wspomina fotograf. Sam Gierałtowski jest jednym z czołowych reprezentantów polskiej fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Członek Korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 otrzymał od Ministra Kultury RP srebrny medal Gloria Artis. Laureat nagrody K.C.Norwida 2011. Otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. www.gieraltowski.pl

Ney Gallery&Prints pełni rolę przestrzeni artystycznej i kolekcjonerskiej, łączącej doświadczenie i autorytet znanych i cenionych twórców, z młodymi, elektryzującymi postawami twórczymi. Prezentuje sztukę niekonwencjonalną i klasyczną. Zajmuje się sprzedażą fotografii i malarstwa. Za pośrednictwem galerii nabyć można prace m.in. Chrisa Niedenthala i Lidi Popiel, Janusza Foglera, Katarzyny Stanny, Tomasza Sikory, Tomasza Tomaszewskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Wojciecha Prażmowskiego, Jowity Mormul, Uladzimira Pazniaka. Ney Gallery&Prints oferuje również przygotowanie fotografii do druku.

logo-1
—————————————————————————————-

Wojciech Prażmowski, Tara, Fotografie dla Matsudy, 1990 r.

Wojciech Prażmowski, Tara Fotografie dla MatsudyZdjęcie powstało w 1990 roku w Kordobie w czasie sesji dla japońskiego kreatora mody Mitsuhiro Matsudy. W tym samym roku miejsce miała autorska wystawa Wojciecha Prażmowskiego w Tokio. Matsuda zainteresował się polskim fotografem po zapoznaniu się z serią fotomontaży pt. „Album rodzinny”. Wojciech Prażmowski fotografią zajmuje się od 1968 roku. Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie (1975) i Państwową Wyższą Szkołę Filmowa, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Do chwili obecnej uczestniczył w ponad 300 wystawach fotograficznych w kraju i zagranicą. Od roku 1977 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu prestiżowych instytucji, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, oraz MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. Jest również profesorem i wykładowcą w PWSF,TV i T w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fotografia „Tara.Fotografie dla Matsudy” Wojciecha Prażmowskiego jest ręcznie wywołana przez Artystę.

Ney Gallery&Prints pełni rolę przestrzeni artystycznej i kolekcjonerskiej, łączącej doświadczenie i autorytet znanych i cenionych twórców, z młodymi, elektryzującymi postawami twórczymi. Prezentuje sztukę niekonwencjonalną i klasyczną. Zajmuje się sprzedażą fotografii i malarstwa. Za pośrednictwem galerii nabyć można prace m.in. Chrisa Niedenthala i Lidi Popiel, Janusza Foglera, Katarzyny Stanny, Tomasza Sikory, Tomasza Tomaszewskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Wojciecha Prażmowskiego, Jowity Mormul, Uladzimira Pazniaka. Ney Gallery&Prints oferuje również przygotowanie fotografii do druku.

logo-1
—————————————————————————————-

Tomasz Sikora, Paryż, 2005, 42 x 70 cm, odbitka numerowana 1/10, wydruk na papierze Epson.

Paryż 2005 42x70cm SikoraTomasz Sikora umiejętności fotograficzne kształtował w Paryżu, dokąd udał się po ukończeniu 20 roku życia. Przez 10 lat pracował jako fotoreporter dla tygodnika ilustrowanego Perspektywy. W tym czasie współpracował także z czołowymi polskimi grafikami tworząc plakaty teatralne i filmowe. W 1979 zrealizował 2 duże projekty fotograficzne: „Album“ i „Alicja w Krainie Czarów“, które były surrealistyczną wizją świata i w 1980 roku zostały wystawione w Muzeum Sztuki Współczesnej w Centrum Pompidou w Paryżu na wystawie Biennale Młodych. Zaczął wtedy wystawiać także w innych krajach Europy i w USA. Od 1999 roku pracuje nad projektem Przejrzystość Rzeczy, wystawianym już dziewięciokrotnie i nieustannie uzupełnianym o nowe prace. Pierwsza wystawa miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2001 roku powołal do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Sikora jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 55 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii, w tym dwukrotnie okrzyknięty reklamowym fotografem roku w Australii. Fotografię kolekcjonerską będzie można zakupić podczas 12 Targów Sztuki w Warszawie.

Ney Gallery&Prints pełni rolę przestrzeni artystycznej i kolekcjonerskiej, łączącej doświadczenie i autorytet znanych i cenionych twórców, z młodymi, elektryzującymi postawami twórczymi. Prezentuje sztukę niekonwencjonalną i klasyczną. Zajmuje się sprzedażą fotografii i malarstwa. Za pośrednictwem galerii nabyć można prace m.in. Chrisa Niedenthala i Lidi Popiel, Janusza Foglera, Katarzyny Stanny, Tomasza Sikory, Tomasza Tomaszewskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Wojciecha Prażmowskiego, Jowity Mormul, Uladzimira Pazniaka. Ney Gallery&Prints oferuje również przygotowanie fotografii do druku.

logo-1
—————————————————————————————-

Zdzisław Majrowski (Constantin Meyro), Monday morning, 105 × 160 cm, olej na płótnie, 2004 (50 000 PLN)

mondayZdzisław Majrowski, tworzący również pod pseudonimem Constantin Meyro, to wzorujący się na Paulu Cezanne i Franzu Kokoschce malarz średniego pokolenia, którego kariera rozpoczęła się głośną wystawą w Monachium w 1981 roku („Pastisze XVII-wiecznego malarstwa). Obecny na rynku od 40 lat. Malarstwo studiował w pracowni prof. Jana Lisa, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kojarzony jest przede wszystkim z wielkoformatowym malarstwem figuratywnym oraz swobodą twórczą w zakresie doboru techniki ekspresji – Od płaskich monochromatycznych kompozycji aż do kontrastowych impastów i reliefów. Malarstwo Zdzisława Majrowskiego znajduje się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie, Ameryce i Japonii. Wystawiał m.in. w Paryżu, Kijowie, Nowym Jorku i Londynie. Jest jedynym polskim artystą rekomendowanym przez angielski miesięcznik biznesowy „Funds Europe”. Abstrakcje sygnowane przez Majrowskiego znajdują szerokie grono odbiorców wśród indywidualnych kolekcjonerów oraz architektów wnętrz (jako uzupełenienie prestiżowych wnętrz o chłodnej kolorystyce).

Blue-S – warszawska galeria sztuki współczesnej, powstała w 2004 roku. Galeria oferuje unikatowe prace artystów z Polski i regionu Europy środkowo-wschodniej oraz świadczy usługi renowacji i oprawy obrazów. Są to prace zarówno dekoracyjne, jak i dzieła o wysokim potencjale inwestycyjnym (posiadają certyfikat oryginalności). Galeria jest również aktywnym animatorem warszawskiego środowiska artystycznego, bierze udział w targach sztuki o międzynarodowym charakterze.

MlodaGaleria_logo3
—————————————————————————————-

Justyna Pennards-Sycz, Ocean 2, 2010, akryl na płótnie, 100 x 140 cm (1 900 USD)

justyna-pennards-sycz-ocean-2-100-x-140-cm.-2010-793x1030Ocean 2 jest jednym z najstarszych wielkoformatowych płócien malarki polskiego pochodzenia – Justyny Pennards-Sycz – który pozostał w obrocie galeryjnym. Malarstwo to, oparte przede wszystkim na intensywnym kolorze, znane jest holenderskim kolekcjonerom młodej sztuki. Prace artystki wystawiane są głównie na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Przygotowywane są z myślą o arteterapeutycznym wpływie koloru na samopoczucie oraz z uznaniem warunków oświetleniowych pomieszczeń wystawienniczych (w tym przypadku światło barwy zimno białej). Po obrazy Justyny Pennards-Sycz wielokrotnie sięgali uznani dekoratorzy wnętrz – dzieła ukazały się również w polskich magazynach, m.in.: Czas na Wnętrze, Label, Dom&Wnętrze, Wnętrza Daniela. Artystka została również wyróżniona przez największą na świecie galerię on-line – Saatchiart.com. Oceanu 2 pozostaje jednym z pierwszych obrazów artystki, w dojrzałym okresie jej działalności. Nasz wybór umotywowany jest przede wszystkim stabilnością cen prac Justyny Pennards-Sycz oraz ich medialnością, które to cechy przekładają się na rozpoznawalność tego malarstwa.

Justyna Pennards-Sycz – absolwentka Gymnasium Paulinum w Münster. Studia ekonomiczne na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz artystyczne (specjalizacja: malarstwo) w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. Tłumacz rosyjsko-niemiecki oraz polsko-niemiecki w latach 1992-1994. Project manager oraz specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. Od 2005 roku malarka w duchu abstrakcjonizmu. Działaczka grupy artystycznej “Fundacja Absoluut” w Amersfoort. Mieszka i pracuje w Holandii.

logo-justyna-5w

Justyna Pennards-Sycz w Katalogu Rynku i Sztuki
—————————————————————————————-

Justyna Pennards-Sycz, Japan 4, 2013, technika mieszana na płótnie, 90 x 120 cm (1 800 USD)

japonia-4-internetWielkoformatowe płótno, które po raz pierwszy zaprezentowane zostało w czasie pierwszej i jedynej jak dotąd indywidualnej wystawy pracy Justyny Pennards-Sycz w Polsce. Wydarzenie objęte było patronatem Królestwa Niderlandów. „W malarstwie Pennards-Sycz codzienność przetworzona jest na abstrakcyjny język wypowiedzi artystycznej, który w początkowej fazie twórczości charakteryzował się swoistym przepychem, mocnym kontrastem i lekkim chaosem kompozycyjnym, co dawało ostatecznie poczucie osaczającego horror vacui. Stanowiło to pewnego rodzaju wyznacznik i charakteryzowało twórczość polsko-holenderskiej artystki” (Kama Wróbel). Prace przygotowane specjalnie na wystawę w Polsce różnią się znacznie od projektów uprzednich. Przestrzeń została uporządkowana. Obrazy są stonowane i wyważone kompozycyjnie. Poszczególne elementy nie konkurują ze sobą, choć w dalszym stopniu najistotniejszy pozostaje kolor.

Justyna Pennards-Sycz – absolwentka Gymnasium Paulinum w Münster. Studia ekonomiczne na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz artystyczne (specjalizacja: malarstwo) w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Hogeschool voor de Kunsten w Utrechcie. Tłumacz rosyjsko-niemiecki oraz polsko-niemiecki w latach 1992-1994. Project manager oraz specjalista ds. komunikacji wewnętrznej. Od 2005 roku malarka w duchu abstrakcjonizmu. Działaczka grupy artystycznej “Fundacja Absoluut” w Amersfoort. Mieszka i pracuje w Holandii.

logo-justyna-5w

Justyna Pennards-Sycz w Katalogu Rynku i Sztuki

—————————————————————————————-

 Fot. (góra) Marta Kunikowska-Mikulska, Niebieski, 2012, olej na płótnie, 100 x 70 cm, źródło: Salon Sztuki

Portal Rynek i Sztuka 2014

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.