szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Migawki ze świata sztuki – vol. 5

03.09.2014

Aktualności, Migawki ze świata sztuki, Świat: wydarzenia

Co nowego w tym tygodniu? Migawki ze świata sztuki to nowy cykl artykułów Rynku i Sztuki. Są to krótkie newsy informujące o najważniejszych, najciekawszych, kontrowersyjnych wydarzeniach, aukcjach i wystawach na świecie tak, aby nasi Czytelnicy mogli cały czas śledzić najnowsze wydarzenia na rynku sztuki na całym świecie.

__________________________________________

BRAZYLIA

News: Już niedługo – 6 września – otworzy się 31. Biennale w Sao Paulo, największym brazylijskim mieście. Tradycyjnie miejscem wydarzenia będzie Ibirapuera Park, który od 1957 roku stanowi przestrzeń ekspozycyjną dla biennale. Szefem wydarzenia ogłoszono Charlesa Esche, dyrektora Van Abbemuseum w Eindhoven oraz weterana biennale na całym świecie. Na koncie ma on już organizację tego typu imprez w Gwangju (2002), Stambule (2005), Riwaq w Palestynie (2007 i 2009) oraz w stolicy Słowenii – Ljubljanie (2010). Jak Esche wspomina „celem jest wypracowanie aktywnego kontaktu pomiędzy współczesną sztuką brazylijską, a resztą artystycznego świata. To biennale musi być dobrym biennale, prezentującym dobrą sztukę, która wywołuje emocje”.
W tym roku budżet przeznaczony na organizację wyniesie 11 mln dolarów i będzie niższy niż w latach poprzednich. Ok. 40 tys. dolarów z tej kwoty Brazylia otrzymała dzięki hojności Izraela, jednakże na znak protestu przeciwko konfliktowi zbrojnemu w Strefie Gazy artyści podpisali petycję o nieuznawanie funduszy przekazanych przez rząd Izraela.

News: Brazylijscy artyści chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014, które odbyły się m.in. w Sao Paulo. Protest przejawiał się głównie w kolorowych muralach pojawiających się w przestrzeni miejskiej. Swoje zdanie w tej sprawie wypowiedzieli również słynni portugalscy bliźniacy Os Gêmeos – odpowiedzialni są za malowidła ścienne prezentujące toaletę, do której wpadają publiczne pieniądze. Choć być może największe wrażenie robi mural przedstawiający głodne dziecko mające piłkę na talerzu zamiast posiłku. Sztuka uliczna często zwraca uwagę na palące problemy społeczeństwa, jednakże w tym przypadku można mówić złożonym społecznym zjawisku i wielkim niezadowoleniu mieszkańców wyrażanym poprzez kolorowe i kontrastujące z otoczeniem murale.

__________________________________________

STANY ZJEDNOCZONE

News: Pionierka kobiecego Pop-artu Marjorie Strider zmarła w wieku lat 81 w zeszłą środę. Malowała, rzeźbiła, tworzyła instalacje oraz reżyserowała performance’y. Uznawano ją na całym świecie, a jej prace wielkich formatów zasilają najznakomitsze kolekcje publiczne i prywatne. Była kobietą silną, idącą pod prąd i pokonującą niezwykłe trudności na zdominowanym przez mężczyzn rynku sztuki. Warto wspomnieć, że w 1999 roku podczas wystawy retrospektywnej poświęconej pop-artowi w Royal Academy of Art w Londynie zaprezentowano 202 prace i tylko jedna z nich była autorstwa kobiety…

News: W dzisiejszych czasach nie tylko domy aukcyjne, ale również i galerie sztuki inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne oraz aplikacje ułatwiające poruszanie się po ekspozycjach. Metropolitan Musuem of Art w Nowym Jorku – najchętniej i najczęściej odwiedzana galeria sztuki współczesnej na świecie – ogłosiło wprowadzenie ciekawych rozwiązań dla użytkowników iPhone’ów, iPadów oraz iPodów. Posiadacze apple’owskich urządzeń będą mogli śledzić na bieżąco najnowsze informacje odnośnie wydarzeń organizowanych na terenie muzeum, jak również przeczytać aktualności czy wejść w relację ze społecznością odwiedzających galerię. The Met, bo tak nazywa się aplikacja, jest już dostępna i gotowa do pobrania.
Więcej: www.metmuseum.org

Aukcja: 7 września w domu aukcyjnym Kaminski Auctions odbędzie się aukcja sztuki współczesnej, podczas której będzie można kupić prace m.in. Giacomettiego, Lichtensteina i Caldera. Do najważniejszych dzieł wystawionych na licytację zalicza się rzeźba The Console Aux Oiseaux autorstwa Giacomettiego. Podobne dzieło sprzedane w kwietniu 2014 roku uzyskało cenę 1,7 mln dolarów i w ten sposób padł nowy rekord aukcyjny za prace tego artysty, tym bardziej wielu zastanawia się nad tym, czy zostanie on pobity.
Miłośnicy sztuki Caldera będą mieli okazję kupić obrazy Sphere and Spirals, The Palms, The Blue Blob czy The Waves. Wszystkie te dzieła powstały w roku śmierci Caldera i były jego ostatnimi. Jeśli chodzi zaś o Lichtensteina obrazy wystawione na aukcję odbiegają od charakterystycznego dla niego stylu, o konkretnie będą to prace utrzymane w konwencji abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Namalował je podczas zderzenia się z akademicką rzeczywistością State University of New York, gdzie wykładał.
Więcej: www.kaminskiauctions.com

Aukcja: 27 września w Panama City na Florydzie odbędzie się wyjątkowa aukcja dzieł sztuki, na których najważniejszymi gwiazdami będą drzeworyty wykonane przez najbardziej rozpoznawanego japońskiego twórcę ukiyo-e Sharaku, słynącego z portretów jemu współczesnych aktorów teatru Kabuki. Ponadto będzie można kupić krajobrazy autorstwa Hiroshige, luksusową porcelanę Imari oraz chińskie przedmioty dekoracyjne.

__________________________________________

JAPONIA

News: Choć ma wąsy, Hello Kitty to nie kot… Ikona kultury masowej – jak się okazuje – przedstawia małą dziewczynkę. Nazywa się Kitty White, urodziła się w 1974 roku i ma grupę krwi A. Tak twierdzą przedstawiciele koncernu Sanryo, którzy są właścicielami marki. Antropolodzy kultury nie do końca się zgadzają ze stanowiskiem koncernu, jednak koncern argumentuje swoje zdanie faktem, że jest to bohaterka kreskówki, która porusza się na dwóch nogach – jak człowiek. Jednakże ile kultowych bohaterów kreskówek poruszało się na dwóch nogach? Przykładem może być chociażby kot Tom z bajki Tom & Jerry czy Tolek Cacek z animacji Top Cat (Kocia Ferajna). Fakt, że Hello Kitty została ogłoszona dziewczynką wzburzył całą ogólnoświatową społeczność, a w szczególności nie spodobał się fanom marki. Warto wspomnieć, że przedmioty z ikoną Hello Kitty są produkowane w 130 krajach na całym świecie.

__________________________________________

KOREA POŁUDNIOWA

News: W czwartek 25 września w stolicy Korei Południowej Seulu otworzy się jedna z największych i najważniejszych imprez na azjatyckim rynku sztuki – 13. Korea International Art Fair 2014 i potrwa do poniedziałku 29 września. Celem przedsięwzięcia jest promocja azjatyckiej sztuki współczesnej i wspieranie lokalnego rynku sztuki. W projekcie biorą udział galerie z całego świata (m.in. Francji, Szwajcarii, USA, Ameryki Łacińskiej Niemiec i Indii), choć głównie są to instytucje z Azji Południowo-Wschodniej (Japonii, Malezji, Indonezji czy Singapuru). Podczas Targów można nie tylko kupić dobrą sztukę, ale również istnieje możliwość wzięcia udziału w ciekawych wystawach i wydarzeniach artystycznych przewidzianych przez organizatorów.
Więcej: www.kiaf.org

__________________________________________

LIBAN

News: W 2010 roku w Libanie narodziła się idea stworzenia targów sztuki mających siłę oddziaływania na cały Bliski Wschód. Od 18 do 21 września w Bejrucie będzie mieć miejsce kolejna – już czwarta edycja tego wydarzenia. Podczas targów będzie można zapoznać się ze sztuką bliskowschodnią, europejską i afrykańską, a także dalekowschodnią pojawią się malarze, designerzy, galerzyści z różnych zakątków świata. Organizatorom zależy na promowaniu sztuki starannie wyselekcjonowanej, będącej towarem luksusowym. Oprócz malarstwa na targach zagości także rzeźba, instalacje wideo, a nawet i performance. Bogaty program i liczna publiczność, którą co roku przyciąga Beirut Art Fair, powoduje, że Liban predestynuje do tytułu arabskiej mekki artystycznej.
www.menasart-fair.com

Fot. (góra) Alexander Calder, Blue Feather, 1948, źródło: Wikiart

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.