szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Wielka renowacja Luwru 2015

05.09.2014

Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Nowy dyrektor Luwru proponuje najambitniejszy plan rozbudowy muzeum od czasu projektu „Grand Louvre” z lat 80. Prace mają ruszać już w czerwcu przyszłego roku.

Jean-Luc Martinez – francuski archeolog i historyk sztuki – 3 marca 2013 roku objął stanowisko dyrektora jednego z najbardziej zatłoczonych muzeów na świecie. Jest specjalistą od greckiej rzeźby starożytnej, w latach 2007-2013 pracował w departamencie starożytnej sztuki greckiej, etruskiej i romańskiej. Już jako nowy dyrektor postawił sobie za cel rozbudowę i modernizację Luwru. Jak sam twierdzi: „Ludzie odwiedzają Luwr raczej jednorazowo, a wycieczka do Paryża często jest wyprawą ich życia. Naszym zadaniem jest dać im możliwość doświadczenia tego w pełni”.

Ambitne plany Jeana-Luca Martineza zakładają m.in. pełną renowację skrzydła Richelieu, które ma być przebudowane, doświetlone oraz inaczej oznakowane. Prace remontowe zaczną się od sali XVII-wiecznych malarzy francuskich, duńskich i flamandzkich. Ta faza ma zająć – o ile nie pojawią się komplikacje – dwa lata. Kolejny projekt zakłada przygotowanie nowych opisów eksponatów i dzieł sztuki. Dyrektor zdaje sobie sprawę, że będzie to iście benedyktyńska praca, ponieważ wystawianych przedmiotów jest aż 38 tys.

Jean-Luc Martinez udowadnia, że myśli o przyszłości muzeum poważnie, a przede wszystkim globalnie. Nie skupia się jedynie na głównych atrakcjach Luwru, lecz chciałby też upowszechnić wiedzę o nie mniej doskonałych, lecz mniej rozpoznawalnych kolekcjach. Turyści są zainteresowani głównie kolekcją stałą, rekordy popularności bije rzecz jasna Mona Lisa. Jak się okazuje rzadziej zagląda się do komnat, w których prezentowane są wystawy czasowe. I właśnie trzecia faza modernizacji zakłada dodanie 1500 m² powierzchni komnaty Napoleona na potrzeby wystaw czasowych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ co roku Luwr odwiedza 9,7 mln osób, a do 2025 roku prognozowany jest wzrost liczby turystów aż o 30%.

Fot. (góra / top) Muzeum Luwr w Paryżu, źródło: Wikipedia

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.