szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Zderzak po raz drugi na Berliner Liste

09.09.2014

Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

patronat rynekisztuka.pl17 września 2014 zostaną otwarte międzynarodowe targi sztuki współczesnej Berliner Liste 2014. To już jedenasta edycja największego europejskiego wydarzenia na rynku sztuki, tym razem w ramach 3. Berlin Art Week.

Tym razem na miejsce targów wybrano budynek dawnego dworca pocztowego Postbahnhof. Surowe, industrialne wnętrze tworzy specyficzną atmosferę, która doskonale nadaje się do prezentowania sztuki współczesnej. Kuratorem Berliner Liste 2014 ogłoszono znanego specjalistę w dziedzinie sztuk pięknych, doktora filozofii Petera Funkena, który od lat mieszka w Berlinie, organizuje wystawy, pracuje jako dziennikarz kulturalny i autor publikacji naukowych poświęconych sztuce. Natomiast jurorami Berlin Art Week będą: artystka – Mathilde ter Heijne, Kolja Reichert – krytyk sztuki, oraz Anna-Catharina Gebbers – kuratorka i wykładowczyni. Co ważne, po raz pierwszy na targach odbędzie się „The Fine Art & Finance Conference” (Konferencja na temat sztuk pięknych i finansowania), mająca odnosić się do sytuacji na światowym rynku sztuki.

Na liście wystawców znalazło się 112 galerii z 24 krajów – w tym Galeria Zderzak z Krakowa. Organizatorzy stawiają głównie na młodą sztukę i odkrywanie najbardziej obiecujących talentów. Dominuje malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacja i fotografia. Galeria Zderzak pojawi się po raz drugi i zaprezentuje czterech artystów młodego pokolenia. Zaliczani do nurtu Nowych Surrealistów – Erwina Ziomkowska i Łukasz Stokłosa – są już znani berlińskiej publiczności z poprzedniej edycji targów.

Pierwsza wspomniana artystka Erwina Ziomkowska (ur. 1983) prezentowała swoje prace na wystawach w Berlinie, Lipsku, Wiedniu i USA. Tworzy obiekty i instalacje, które są wynikiem monotonnych, powtarzanych wielokrotnie czynności – nakłuwania, nacinania, przedzierania. Lśniące damskie buty czy gorset nakłute szpilkami są elektryzujące, erotyczne i okrutne zarazem. Natomiast drugi twórca Łukasz Stokłosa (ur. 1986) otrzymał w zeszłym roku nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w prestiżowym Konkursie Gepperta; miał indywidualną wystawę w Kunstverein Schloss Assenheim w Niemczech (Gruppo di Famiglia in un Interno, 2014), a Thames & Hudson wybrało jego obrazy do publikacji w albumie 100 Painters of Tomorrow. Znany krytyk sztuki Paweł Leszkowicz uznał Łukasza Stokłosę za najlepiej zapowiadającego się artystę młodego pokolenia. Obrazy wypełniają pałacowe wnętrza i ogrody, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych, a wszystko utrzymane w stylistyce noir.

Pojawią się też debiutanci na Berliner Liste – Karolina Jabłońska i Cyryl Polaczek, studenci krakowskiej ASP. Prace Karoliny Jabłońskiej (ur. 1991) można określić mianem Nowego Prymitywizmu. Najczęściej są to autoportrety pełne humoru i dystansu do siebie, w kwiatach, w owocach, w towarzystwie zwierząt. „To co mnie otacza w rodzinnym domu pojawia się na obrazach. Babcia, dom, kot pies, kury, pejzaż wiejski, wydają się być tematami dość naiwnymi, ale tym samym szczerymi. Malowanie zwykle jest dla mnie procesem radosnym i energetyzującym” – mówi Karolina. Cyryl Polaczek (ur. 1989) studiował na ASP w Gdańsku oraz Universität der Künste w Berlinie. Obrazy jego są bogate w materię malarską. Malarz umiejętnie i efektownie stosuje iluzję przestrzeni, która zmienia się wskutek pojawiania się i odkrywania nowych warstw i odprysków farby. Czasem jest to zmysłowa gra między realnością a halucynacją jak w serii z kaflami czy wielkich obrazach z cyklu „Muchy”. Jak sam mówi: „W swoich pracach lubię łączyć elementy realistyczne z jakimś niedopowiedzeniem, czymś abstrakcyjnym. W sztuce fascynują mnie sprzeczności”.

Berliner Liste 2014 największe targi sztuki w Europie zostaną otwarte dla publiczności 17 września o godz. 18:00 i potrwają do 21 września. Siedzibą wydarzenia będzie Postbanhof przy Straße der Pariser Kommune 8 w Berlinie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.